
Найбільшу частку в українській об’єднаній енергетичній системі традиційно посідає атомна енергетика. Згідно з прогнозом Міненерго на 2019 рік, зі 158,7 мільярда КВт-годин, що будуть вироблені протягом 2019 року, 83,3 мільярда КВт-годин вироблять атомні електростанції.
Атомна й альтернативна енергетичні галузі в процесі вироблення електроенергії не призводять до викидів парникових газів, а приватні СЕС домогосподарств роблять виробництво електроенергії децентралізованим.
Великі сонячні й вітрові електростанції в Україні активно розвиваються. Наприклад, у березні 2019 року компанія «ДТЕК» повідомила про запуск Нікопольської сонячної електростанції потужністю в 200 мегаватів. Станція складається із 750 тисяч панелей.
За даними НКРЕКП, за перші три місяці 2019 року в Україні 67 нових об’єктів електроенергетики отримали можливість віддавати енергію в мережу за «зеленим тарифом» – пільговою ціною для відновлюваних джерел енергетики. За бажання власники приватних ділянок можуть розмістити на них сонячні панелі, виробляти енергію для електромережі й заробляти на цьому.
Але домогосподарствам можуть заборонити розміщувати сонячні панелі на земельних ділянках, якщо будуть прийняті правки до законопроекту про альтернативні джерела електроенергії, що підтримує Міністерство енергетики.
Правки, зокрема, передбачають, що домогосподарства можуть розміщувати малі сонячні електростанції (до 50 КВт ) на дахах і фасаді будинків, але не на землі.
На одну ділянку на сьогодні можна встановити не більше ніж 10 КВт, це якщо йти за спрощеною схемою, що діє для домогосподарств. Те, що, справді, в нас є енергопрофіцитні райони – це ж не питання до домогосподарств, це радше питання до поганого планування розвитку мереж. Ну, і крім того, енергопрофіцитні райони в основному створюються не домогосподарствами, а великими промисловими електростанціями.
В об’єднаній енергетичній системі України діє єдина система тарифів, і сонячна електростанція в одного власника не впливає на видатки його сусіда.
Кількість коштів, які забирають із ринку домашні електростанції – це дуже малий відсоток… Однак одна промислова станція на 160 мегаватів, і таких є декілька в Україні, більша за всю домашню генерацію.
Саме в промислових вітряних і сонячних електростанціях вбачається проблема для об’єднаної енергетичної системи, тому що великі проекти відновлюваної енергетики мають надлишкову потужність, коли одні споживачі доплачують за надлишкову електроенергію, вироблену іншими.
Критики ініціативи вважають, що таке рішення грає на руку великим енергетичним компаніям, які розгортають промислові парки сонячної чи вітрової енергетики. Мова йде про «високорентабельний бізнес» гігантських і шкідливих сонячних станцій компанії «ДТЕК» Рената Ахметова, який планує збудувати понад 1000 МВт, але ініціює боротьбу із тисячами/десятками тисяч маленьких сонячних станцій українців середнього класу.
Тому потрібно спочатку обмежити великі промислові СЕС, а потім тиснути на домогосподарства або відшукати інший механізм запобігання корупції.
Ми вважаємо що інтереси середнього класу в Україні необхідно відстоювати в першу чергу. Досить дозволяти олігархії вирішувати свої питання та приймати важливі закони для нашої країни на догоду «замовним» законам під конкретних олігархів.