
Поліцію сколихнули чергові скандали. Чому наші правоохоронні органи раз за разом дискредитують себе, незважаючи на всі спроби реформування?
Схожа проблема є в постколоніальних країнах. Коли держава здобуває незалежність, на її чолі формується система з корумпованих чиновників, олігархів та криміналітету, який контролює основні фінансові потоки та працює виключно у власних інтересах, а силові органи використовує для захисту себе, а не прав громадян.
Така система не може змінити себе зсередини. Тому всі реформи правоохоронних органів за наказом зверху закінчуватимуться однаково – перезавантаженням каральної машини для більш ефективного захисту владий олігархів, але не громадян та суспільства.
Ситуація не зміниться, доки самі громадяни не усвідомлять, що мають взяти власну безпеку у свої руки. Бо успішні світові приклади є: у багатьох штатах США діє муніципальна поліція, що найнята місцевими громадами та взагалі може бути приватною; майже всюди в США шерифи обираються голосуванням. А тому вони користуються відповідною повагою, бо захищають не начальство, а закон і порядок в інтересах місцевих громадян, які за них голосували.
В Україні правоохоронна система так не працювала ніколи і результати очевидні. А тому наступна реформа поліції має починатися насамперед зі зміни принципів: призначення та зняття правоохоронців на місцях має залежати не від влади, а від громадян. Бо ніхто краще самих громадян не визначить: чи наведено достатній порядок на наших вулицях, чи почуваються прості люди захищеними.