
Корупція є однією з найбільш руйнівних соціальних проблем сучасності в Україні, яка набула відкритого загальнодержавного значення. Вітчизняні і зарубіжні аналітики одноголосно заявляють про високий рівень корумпованості в Україні.
На сьогодні корупція реально загрожує національній безпеці та конституційному ладу України. Це явище негативно впливає на різні сторони суспільного життя: економіку, політику, управління, соціальну і правову сфери, громадську свідомість та міжнародні відносини.
В останні роки в Україні у сфері протидії та боротьби з корупцією зроблено досить багато - прийнято спеціальний антикорупційний закон та низку інших законодавчих актів антикорупційного спрямування, однак, ці та інші заходи не привели до відчутних позитивних результатів у справі протидії корупції. Так як діє формула «гроші → вибори → влада → прибуток → вибори», і так буде до того часу, поки не зламається цей цикл, а саме буде усунуто бізнес (олігархію) від сфери державного управління, та не буде налагоджено процес між відносинами політиків, службовців та фінансово зацікавлених сторін.
Корупція – це тіньова економіка, для того, щоб її подолати, треба змусити владу запропонувати бізнесу «рівні правила гри для всіх», виплачувати в бюджет всі необхідні кошти, публічно, відкрито, чесно, і тоді використати ці кошти на власний розсуд не зміг би жоден чиновник, а громадяни, що здійснюють свою діяльність в правовому полі, жодних незаконних, додаткових платежів не вносили б, мотивуючи це тим, що їх платежі законно врегульовані у кожній з послуг.
В той же час боротьба з корупцією є модним гаслом, яке повторюють всі, як правило, цим гаслом прикриваються самі корупціонери, щоб відвести від себе підозри, або відволікти увагу суспільства, громадськості. Під корупцією більшість соціуму розуміють лише хабарництво дрібних чиновників, які в тій чи іншій мірі є заручниками, виконавцями корупційної системи, а насправді це лише відволікає увагу громадськості від реальних проблем, розкрадання бюджету, зради національних інтересів.
Однак, на мою думку, не все так погано, ситуація змінюється щодня поступово шляхом впровадження реформ, які усувають корупційні можливості у законодавстві. Незважаючи на масштаби корупції, рух в розбудові Великої України у напрямі руйнації корупції вже розпочався. І найбільш ефективні кроки на цьому шляху були ініційовані саме знизу, які підтримані міжнародними організаціями. Це, зокрема, запровадження низки реформ, частина з яких підтримана і впроваджується урядом України, в сфері освіти, медицини, прийнятті законів про державну регуляторну політику та дозвільну систему, розроблених за участю представників бізнесу, громадськості та міжнародних організацій, реформи в сфері передачі повноважень на місця, та наданні адміністративних послуг за допомогою центрів надання адміністративних послуг. Суттєво зменшити корупційні можливості чиновників можна не лише за допомогою тривалого шляху змін до законодавства і антикорупційної культури громадян, а також шляхом створення умов, які унеможливлюють і мінімізують контакт чиновника з громадянами.
Корупція, як соціальне зло, зводить нанівець будь-які реформи, які впроваджуються в Україні і будь-які добрі наміри партій, урядів, парламентів, окремих керівників і громадян, загрожуючи здоров'ю нації, що ускладнює побудову Великої України, а тому найкращим способом боротьби з корупцією на персональному рівні є знання!