Якщо перефразувати вислів Морта Сала на наші реалії, то отримаємо: «Перший не може збрехати, другий не може сказати правду, а третій не може зрозуміти різницю між тим і іншим».

Вже котрий раз українське суспільство опинилося в патовій ситуації, та було поставлено перед вибором без вибору. На найвищу посаду в країні вибрати менше зло, або голосом проголосувати проти діючої влади. Так як вибирати доводиться між «патріотом» та «ще більшим патріотом». Між двох бід обрати меншу, але зло більше чи менше все одно залишиться злом. А це означає, що ніяких позитивних зрушень не буде, і країна ще відстане в своєму розвитку.

Подібна ситуація не нова, вона так чи інакше повторюється з кожними виборами, з часу набуття Україною незалежності. Вся так звана демократична система виборів зводиться до мантри: «гроші → вибори → прихід до влади → повернення грошей з максимальним зиском → знову гроші → знову вибори» і т. д. За ці роки поглибилася деградація влади, деградували й виборці. Ця тенденція чітко простежується, тому що кожний «всенародно обраний» президент гірший свого попередника. Так само і парламент, з кожним новим скликанням депутатський корпус менше професійний і дієздатний. І це не тільки у нас, у всьому світі демократична виборча система переживає кризу, адже весь процес зводиться до політтехнологій і стає абсурдним.

Тому ідея запровадження Громадянської республіки, де громадяни самі здійснюють управління державою для загального блага дуже актуальна. Можливо саме в цьому напрямку Україна може здійснити прорив і стати світовим лідером, так як історично ця форма правління виникла на теренах України, і ГО «Поступ» веде роботу зі втілення її в життя.

А вибори нічого не вирішують. Ще Марк Твен писав, що якби на виборах щось вирішувалося, то нам би заборонили в них брати участь. Всі проблеми України залишаться ті самі. Хіба що може змінитися один олігархічний клан іншим. Тому не потрібно плекати якісь примарні надії, щоб потім не розчаровуватися. Краще зосередити наші зусилля для розвитку громадянської ідеї та краще донести її масам.

Геть демократію! Хай живе Громадянська республіка!