
Як казав знаменитий російський діяч 90-х років, Борис Абрамович Березовський, - «Дайте мені пульт від телевізора і я за півроку зроблю президентом хоч табуретку». І справді, силу ЗМІ при демократичній системі важко переоцінити. Але чи дійсно для чесної перемоги на демократичних виборах вистачить тільки побрехеньок з телевізора?
Нажаль, так. Нажаль, абсолютна більшість електорату в будь-якій демократичній країні цікавиться своїм політичним обов'язком лише протягом місяця на кожні чотири чи п'ять років. І звісно ж рівень обізнаності в політиці своєї країни у цих людей вкрай низький. А політика – штука складна і мінлива. І обирають своїх кандидатів такі люди скоріше під впливом емоцій, ніж під впливом холодного аналітичного розрахунку.
А як раз на наші з вами емоції і впливає інформаційне оточення. Для прикладу, уявіть, що вам раз на п'ять років треба робити нескладну хірургічну операцію, або саджати в аеропорту пасажирський літак, або інвестувати чиїсь мільярди грошей. Ви б певно присвятили, якщо не всі п'ять років, то хоча б два з них підготовці до цієї складної і доленосної справи. І вже після ґрунтовної підготовки чітко розуміли б, які поради варто слухати, а які – суцільна маячня. Тут можна постаратись виправдатись тим, що якщо на виборах ви схибите, то це серйозно ні на що не вплине, оскільки на вас персонально лежить приблизно одна тридцяти мільйонна частинка відповідальності. І решта вас люб'язно підстрахує. Але уявіть, що існує інструмент, який може за певний час непомітно для вас корегувати ваші вподобання. І ваша особиста невеличка помилка на виборах – це не помилка, а результат системної роботи цього інструмента. І цей ефект масовий, отже страхувати буде нікому. А тепер нічого уявляти не треба. Цей інструмент існує і називається він – Засоби Масової Інформації.
ЗМІ в 21-ому сторіччі можуть за відносно короткий термін повністю перекрутити ваші моральні орієнтири, поставити з ніг на голову вашу систему цінностей, довести, що добро - це зло, а ворог - це друг. Конкретних механізмів є купа і всі вони використовуються в повній мірі для того, щоб ви в один прекрасний момент накинулись на своїх друзів і знайомих, захищаючи позиції свого рідненького кандидата, якого ви в очі ніколи не бачили. Ці механізми діють не на всіх, але на переважну більшість. Цього з головою вистачає для демократичної системи. Вибори за виборами надійний інструмент промивання мізків, щедро змащений грошима олігархів, формує електорат згідно замовлення. І саме так омріяне народовладдя перетворюється на звичайну бізнес-схему з продажу «мобільних телефонів». Тільки замість гаджетів вам впарюють політиків. Іноді цілими партіями, а іноді в роздріб.
Перше правило, як уберегти себе від політичних маніпуляцій, – цікавитись і займатись політикою завжди, а не тричі на десять років. Друге – максимально вимикати емоції, вмикати мозок і робити будь-які політичні рухи виключно з власного стратегічного інтересу. А якщо ви патріот і хочете врятувати не лише себе, а і державу в цілому, – то варто боротись саме з демократичною системою влади, що паразитує на необізнаній більшості і перетворює процес керівництва державою на бізнес. Як альтернатива – Громадянська Республіка. Меритократична система влади, що відповідає всім вимогам сучасного світу і не дозволяє одуреній більшості продати владу на демократичному аукціоні.