Вже другий рік Статистична служба Європейського Союзу оприлюднює статистику за тарифами на газ та електроенергію для населення в 28 країнах ЄС та 13 державах сусідах. За висновками Євростату  в Україні найдешевший газ та електроенергія для населення серед 41 країни Європи.

За даними Євростату, ціна на енергію для середнього домогосподарства в нашій країні в кілька разів нижча, ніж тарифи у провідних країнах Європи, так і в небагатих країнах континенту. Наприклад, у Молдові ціна на електроенергію більш ніж удвічі вища, ніж в Україні, а газ – дорожчий майже на 25%.   Важливо відзначити, що в Європі газ розраховують не так, як у нас, – у теплових одиницях (гігаджоуль) замість об'ємних (кубометрів) (1 тис. куб. м газу дорівнює приблизно 37,6 гігаджоулів).

Як пояснив газеті «Сегодня» директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко: «Вимірювання в теплових одиницях більш точні для споживача енергії, ніж обсягові».

Давно назріло, щоб Україна переходила на вимірювання газу тепловими одиницями. Але ми технічно ще не готові: наші лічильники налаштовані на те, щоб рахувати газ в обсягових величинах. До цього потрібно йти, тому що нам складно буде інтегруватися."

За його словами, така різниця в тарифах на газ і світло пояснюється тим, що в ЄС більший рівень податків, вищі тарифи на передачу електроенергії, на її розподіл, і в підсумку це позначається на тому, що отримує населення. При цьому Омельченко вважає, що тарифи в нашій країні сильно занижені.

«Якщо брати ціну на енергоносії (природний газ, вугілля, ядерне паливо), витрати на них в Європі не сильно відрізняються від України. Але відрізняються кінцеві тарифи. В ЄС діє система регулювання, яка стимулює вкладати інвестиції в модернізацію енергомереж. Капіталовкладення, які є в тарифі, в нас це поки не впроваджено. Об'єктивно говорити, що наші тарифи занижені, особливо це стосується населення. Зробити, щоб вони відображали реальність, – дуже складне завдання з дуже низьким платоспроможним попитом населення», – говорить експерт.   У свою чергу деякі тарифи на виробництво електроенергії в Україні навіть вищі, ніж в Європі.
Палиця двох кінців.
Так, Україна прагне стати розвиненою країною європейського рівня. І тарифи на використання природних ресурсів для виробництва енергії не мають бути низькими, лише з метою збереження природних ресурсів та направлення отриманих прибутків від реалізації енергоресурсів на розвиток держави. Та на сьогодні маємо ситуацію, що за рахунок підвищення тарифів, надприбутки отримують комерційні організації монополісти, які керуються місцевими олігархами. Під гаслами «життя європейського рівня» криється справжній геноцид населення.
Так, до європейського рівня тарифів ще маємо куди рости, так само як і до європейського рівня доходів громадян, та рівня обслуговування населення.
Та чи готова рости наша свідомість? Свідомо і економно використовувати енергоресурси у власних оселях? Не слухняно схиляти голову клянучи про себе уряд при черговому отриманні платіжки, а вимагати від обслуговуючих енергопостачальних компаній, компетентних організацій та уряду,  раціональних дій що до облаштування багатоквартирних будинків, власних будинків та квартир, приладами обліку та енергозберігаючими пристроями. Самостійно перейнятися утеплення стін, вікон, використовувати енергозберігаючу техніку тощо.

“Талико ли до Таллина?”
Так, до Таліна ще далеко.
Ми будуємо країну, в якій кожен громадянин не тільки мудрий господар в своєму домі, а й господар своєї держави. Ми За Громадянську Республіку!