
18 лютого в місті Києві пройшов другий марш «МихоМайдана» за відставку Президента. У заході прийняло участь по різним оцінкам від 5 до 10 тисяч мітингувальників. Постає закономірне питання: чи є законий шлях зняття з посади до закінчення офіційного терміну перебування Президента України!?
У статті 108 Конституції України визначені чотири підстави дострокового припинення повноважень Президента України. У випадках:
- відставки;
- неспроможності виконувати свої повноваження за станом здоров’я;
- усунення з поста в порядку імпічменту;
- смерті.
Відповідно до припису статті 111 Конституції України, в порядку імпічменту, Президент України може бути усунений з поста Верховною Радою України в разі вчинення ним державної зради та іншого злочину.
Питання про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту повинно ініціюватись більшістю від конституційного складу Верховної Ради України. Після чого Верховна Рада повинна створити спеціальну тимчасову слідчу комісію. За висновками комісії, при наявності підстав, Верховна Рада України не менш як двома третинами від її конституційного складу приймає рішення про звинувачення Президента України.
Рішення про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту приймається Верховною Радою України не менш як трьома четвертими від її конституційного складу після перевірки справи Конституційним Судом України і отримання його висновку щодо додержання конституційної процедури розслідування і розгляду справи про імпічмент та отримання висновку Верховного Суду про те, що діяння, в яких звинувачується Президент України, містять ознаки державної зради або іншого злочину.
За роз’ясненнями Конституційного Суду від 10 грудня 2003 року № 19-рп/2003 встановлена конституцією України процедура імпічменту є єдиним способом притягнення Президента України до конституційної відповідальності і за своєю правовою природою не аналогічна обвинуваченню особи відповідно до норм Кримінально-процесуального кодексу України. Отже, імпічмент за своєю правовою природою є позасудовим процесом, за змістом якого парламент у разі вчинення злочину Президентом України може достроково припинити його повноваження, усунувши з посту без порушення проти нього кримінальної справи.
В існуючих реаліях нашої країни, щоб депутати Верховної Ради почали боротьбу з Президентом — повинно статись щось неймовірне. Адже всі депутатські фракції — це бізнес структури, які працюють за схемою — «гроші → вибори → Верховна Рада → гроші з прибутком» і відставка Президента їм не вигідна.
Виходить, що в разі втрати громадянами країни довіри до Президента, усунути його від влади законним шляхом практично неможливо. Проте вихід з такої ситуації є — на виборах треба голосувати за таку силу, яка має намір змінити діючу систему влади на владу Громадян. Ми за Громадянську республіку.