Бюрократія – система, яка постійно ускладнює нам життя, система, без якої неможливі жодні суспільні відносини, система, яка ознаменує народження і смерть будь-якої структури, система, яка масштабує і підживлює саму себе, наче болото.  І , звісно ж, система, яка породжує майже всю корупцію в країні. З цим важко сперечатися, але, навіть, у визначенні слова «корупція» прямо сказано – злочинне використання посадових можливостей чиновником задля власної вигоди. Виходить, що бюрократія напряму породжує корупцію, адже там, де є правила, там рано чи пізно будуть робити певні виключення з цих правил для VIP-клієнтів. І чим складніші ці правила, тим більше платних стежок в обхід можна протоптати. Саме так ми і отримуємо підставні тендери, продані посади, забудови з порушенням усіх можливих норм, безкарність можновладців та подвійні стандарти у судочинстві. 

Якщо все так очевидно, то чому ще ніхто не вирішив цю проблему? Не додумався прибрати надлишок бюрократії, спростити закони і процедури, скоротити величезну армію чиновників хоча б до пристойного рівня, не кажучи вже про ефективний?  

Все просто і банально. Роздута і заплутана бюрократична система є чудовим фундаментом для демократичної системи влади. Простіше кажучи, олігархам вигідно тримати систему функціонування держави саме в такому вигляді – хто має гроші, тому можна все, а решті - суворо за законом. А надлишок грошей олігархам приносить чудовий монополізований бізнес під назвою «демократія», який працює за формулою – «гроші + вибори = прихід до влади + гроші з прибутком». Вічний двигун збагачення супербагатих на рівному місці. Уявіть, що ви граєте в гру за правилами, які ви самі пишете і які вам особисто не обов’язково виконувати. Це ж просто ідеальні умови! Але є одне «але». Демократична форма правління, як і  величезний надлишок бюрократії,  як і всеохоплююча корупція, – сильно шкодять державі. А у випадку України це може коштувати, навіть, незалежності. 

Розірвати це порочне коло може тільки зміна системи влади з демократичної на Громадянсько-Республіканську, в якій не працює формула «гроші + вибори = прихід до влади + гроші з прибутком» і нікому не вигідна просякнута корупцією гігантська бюрократична машина.