Чергові місцеві вибори позаду. Знову ми обрали цілу плеяду «міцних господарників», «нових облич», «відповідальних менеджерів» та інших, без сумніву, достойних людей. Але ми не будемо опускатись до розбору персоналій, а розглянем всю ситуацію в цілому. Чи взагалі має сенс саме так обирати голів і депутатів міст, містечок та сіл?

Саме в демократичний спосіб ми раз на кілька років обираємо місцеву владу. Місцеву владу, від якої буде залежати розподілення і використання місцевих (тобто наших з вами) бюджетів. Поки що не всім зрозуміло, до чого це я пишу. Ми ж ніколи, власне, іншого і не бачили. Завжди ж так і було. Обрали поважних людей з поміж громади і хай собі керують, а ми будемо своє робити аж до наступних виборів. То все питання до обранців. Може керують погано, може крадуть багато, або просто не щастить. Але давайте подивимось на ситуацію з місцевими виборами в цілому. Так би мовити, в системному масштабі визначимо всі недоліки цього процесу.

По перше - це вкрай низька репрезентативність. Скільки голосів набрав кандидат, що переміг по Вашому виборчому округу? А куди поділися голоси за інших кандидатів? Правильно. В нікуди. Просто згоріли.

По друге – це абсолютна незалежність обранця після виборів від тих, хто його обрав. Закінчилися солодкі обіцянки і зустрічі з людьми. А натомість почався «робочий процес», в якому у вас немає, навіть, дорадчого голосу, а новоспечені депутати і мери роблять все на власний розсуд.

По третє – людська непідготовленість до того, що раз на кілька років нам треба робити важливий політичний вибір, до якого ми, прості люди, об’єктивно не готові. От хто з вас, шановні читачі, може назвати хоч половину назв депутатських комісій свого міста чи села? А повноваження голови місцевої ради? Отож…

І на завершення, «вишенька на торті» - політичноекономічна схема «ГРОШІ – ВИБОРИ – ВЛАДА – ПОВЕРНЕННЯ ГРОШЕЙ З ПРИБУТКОМ». Ця схема справедлива для будь-якого демократичного процесу. Це нагадує процес продажу нам якоїсь одноразової послуги. Спочатку обирають дату, коли ми всі мусимо зробити вибір. Потім послугу рекламують. Витрачають чималі гроші на рекламні технології, PR і організаційні роботи. І та компанія, яка рекламується найкраще, забирає головний приз – можливість повернути витрачені чималі гроші із шаленим прибутком. Задумайтесь, скільки коштує один білборд чи сітілайт на період виборів? А друковані матеріали? А штаби (офіс на 7-15 працівників)? І все це оплатимо ми з вами… тільки після виборів.

Змінити ситуацію на краще може тільки нова система формування влади, а не нові обличчя. І такі системи є! Особисто ми пропонуємо меритократичну систему – Громадянська Республіка. Ознайомитися з нею можна на сайті громадянської організації «Поступ», а задати уточнюючі питання чи попросити додатково пояснити певні моменти можна на сторінці «Поступ» у Facebook.

Не зволікайте! Чим більше людей дізнається про Громадянську Республіку, тим раніше політика знову стане політикою, а не вигідним бізнесом для олігархів.