Кожен з нас так чи інакше стикався з тим, що в законодавчій, правоохоронній чи судовій владі є люди, які ставлять особисті (родинні) питання на перше місце. Сьогодні я хочу підняти питання про судову владу. Працюючи в різних куточках країни в якості адвоката, я бачив багато різних суддів, одні роблять свою роботу згідно чинного законодавства та людської справедливості. Інші «вирішують» питання, незважаючи ані на закон, ні, навіть, на скалічене людське життя.

Я говорю не тільки про вирок суду в кримінальному процесі, а маю на увазі, коли суддя не хоче усувати з посади корумпованого чиновника, по якому направлені матеріали до суду, а його вина об’єктивно доведена ще на стадії досудового слідства. Дехто, можливо, почне казати, що без вироку суду особа не є корупціонером. Саме так, але на сьогоднішній день система працює таким чином, що більшість корупціонерів в суді «доводять» свою невинність.

Саме такий випадок, я зустрів в Іршавському районному суді Закарпатської області, де є така суддя Даруда І.А., яка є головою вказаного суду та розглядає кримінальне провадження, ЄРДР №42017071180000006 від 27 січня 2017 року. В цьому кримінальному провадженні я представляю інтереси потерпілої особи (місцевої сільради) і ось що мені стало відомо. В 2016 році депутат Ільницької сільради Капитан І.І. звернувся до правоохоронних органів щодо привласнення грошових коштів місцевим головою. В серпні 2017 року вказаний депутат разом з іншими депутатами звернувся до суду, що справа затягується, необхідно в рамках кримінального процесу її прискорити. Слідчий суддя Золотар М.М. заяву задовольнив та надав 2 місяці для закінчення досудового розслідування.

В подальшому в квітні 2018 року, після численних скарг, та звернення до СБУ голові Ільницької сільради Павлище В.В. та директору КП «Добробут» Шестаку О.В. було вручено обвинувальний акт про вчинення злочину передбаченого ч. 3 ст. 191 та ч. 1 ст. 366 ККУ. Клопотання прокурора про усунення з посади голови Ільницької сільради Павлища В.В. через злочин, в якому його звинувачують, суддя Даруда І.А. не задовольнила, мотивуючи це тим, що доказів того, що особу (по якій розглядається кримінальна справа з корупційних питань) необхідно усунути з посади, прокурор не надав. Користуючись тим, що Феміда (в особі судді Даруди І.А.) не бачить підстав усунути особу з посади, 22.11.2017 року Павлища В.В. шляхом підроблення підписів депутатів, відмовив учаснику АТО у наданні земельної ділянки, бо він її потім «віддав» підприємцям.

Таких порушень зі сторони обвинуваченого безліч, прокуратура та поліція нічого не роблять, суддя не хоче. Хочу відзначити, що суддя Даруда І.А. вже (як суддя в іншому процесі) встановлювала наявність незаконних дій зі сторони голови Ільницької сільради Павлище В.В. Однак, жодної оцінки в цьому процесі надано не було. Станом на сьогоднішній день справа все ще розглядається в суді, прокурор не може забезпечити явку свідків до суду, а тому довести вину вказаних осіб не є можливим. Ви спитаєте, до чого тут ГО «ПОСТУП»? Я відповім, працюючи адвокатом з 2008 року, мені довелось багато чого побачити, але я все одно хочу мати можливість, звернувшись до суду, отримати справедливе та неупереджене рішення/вирок тощо. У «ПОСТУПу» стоїть мета - реформа системи правосуддя, встановлення нових принципів:

• Принцип справедливості. Рішення суду, що стосуються громадян, мають базуватися не просто на законі, а й, в першу чергу, на поняттях справедливості, що існують у суспільстві. Справедливість має базуватися на законі, а закон на справедливості.

• Принцип однакового застосування законодавства. Рішення суду мають відповідати усталеній судовій практиці. Кожен повинен мати реальну можливість спрогнозувати рішення суду за його справою, якщо аналогічна справа вже розглядалася.

• Принцип довіри. Суддями мають бути лише ті люди, яким довіряють громадяни. Вирішальним повинна бути не юридична освіта, а довіра людей.

Саме такі судді та прокурори, як в зазначеному прикладі, дискредитують судову систему, коли люди звертаються до суду про притягнення до відповідальності винного, а суддя і прокурор роблять все, щоб людина уникнула цього шляхом затягування процесу.

Для того, щоб змінити судову систему, потрібно змінювати форму державного управління, а саме демократію на Громадянську республіку. Якщо ви також втомились від свавілля чиновників та беззубості нашої правоохоронної та судової системи, приєднуйтесь до нас, разом ми сила, разом до перемоги!