
У всьому світі оголошено пандемію коронавірусу. Кожен житель планети відчув на собі наслідки цієї епідемії, як фізіологічні, так і економічні. Так, є багато захворілих, є і десятки тисяч летальних випадків. І наша країна, як і більше ста інших держав, закрита на карантин.
Але, давайте відкинемо істерію і паніку, та подивимось на ситуацію зі сторони. Уряди майже всіх країн почали масово вводити карантинні заходи на своїх територіях, обмежувати пересування громадян в середині країн, та закривати свої кордони. Спираючись на досвід Китаю та приклад інших європейських держав, Уряд нашої країни також ввів обмежувальні карантинні заходи на території України. Але, постає логічне питання – а чи мали право керівники нашої держави вводити такі жорсткі обмеження, при тому, що економіка країни знаходиться не в найкращому стані, м’яко кажучи. Чи можливо сліпо копіювати дії європейських урядів, якщо ситуація в економіці, медицині, соціальному забезпеченні не відповідає рівню більш успішних країн? Так, Європа і США закрили своїх громадян вдома, лишивши їх роботи, але уряди цих країн попіклувалися про збереження купівельної спроможності населення, виплачуючи допомогу з безробіття та компенсації у зв’язку з карантином своїм громадянам.
Так, в Італії розмір допомоги працівникам та малим підприємцям варіюється від 100 до 1300 Євро, в Німеччині – від 5000 Євро, у Франції - від 500 до 2000 Євро, в Іспанії - від 500 Євро, в США – 500-1200 Доларів, в Британії – 2500 Фунтів, в Японії – 900 Доларів, Гонконг – 1300 Доларів, Австралія – 500 Доларів, Канада – 300-900 Доларів, Латвія – 700 Євро. І, увага, Україна – 1000 гривень (приблизно 37 Доларів). При тому, ціни в Україні на рівні європейських. Звичайно, були обіцяні доплати лікарям та медичному персоналу у розмірі від 11 000 до 17 000 тисяч гривень. Якраз вистачить на штраф, якщо лікар пройдеться парком без маски. До речі, вже в ВООЗ офіційно заперечили необхідність носити маски в парках та на відкритому повітрі. Звичайно, будь-який інфекціоніст-епідеміолог підтвердить, що підхопити вірус на вулиці неможливо, лише в приміщенні і при тісному контакті з зараженим. І вже, навіть, пан Ляшко, заступник Міністра охорони здоров’я, офіційно заявив, що парки в Україні закривалися не для безпеки населення, а для залякування. А щодо летальності COVID-19, то вона в Україні серед людей старших 50-ти років складає 5,1%, а молодших 50-ти років – 0,6%.
Можливо, ефективніше і раціональніше було б застосувати такі жорсткі карантинні заходи до людей старшого віку? Тож, чому всю Україну посадили на карантин, закрили всіх вдома? Адже можливості виплачувати кожному, хто опинився без роботи, у кого закрився бізнес, нормальну фінансову допомогу у держави немає. Бо, банально, немає на це коштів. Навіщо брати приклад з заможних європейських країн, якщо немає фінансової можливості підтримувати такі жорсткі карантинні заходи? Чому не взяти приклад з Білорусії, зі Швеції? Доречі, вже в ВООЗ говорять, що заходи, які застосовувала Швеція в боротьбі з коронавірусом, правильними і логічними. А Лукашенко одразу зрозумів, що введення жорсткого карантину призведе до ще більших жертв і глибокого падіння економіки. І йому, як незмінному Президенту, в Білорусії жити і наслідки карантину розгрібати.
І саме тут яскраво проявляється головна вада демократії: політики приходять до влади на певний термін з основною ціллю – заробити гроші. Свої помилки можна списати на епідемію, стихійні лиха, війну і т.д. А наслідки цих помилок нехай виправляють наступники. І, головне, ніякої відповідальності.
В Україні ж ця вада демократії проявляється особливо наглядно і з жорстоким цинізмом. А якщо українці будуть сидіти вдома під замком і боятися виходити на вулицю, то ніхто не буде заважати продажній українській владі приймати антинародні закони, дерибанити бюджет, продавати землю, торгувати Україною. А потім списати на карантин всі помилки і бездарну економічну політику. Отже, владі цей карантин тільки на руку. І саме ті політики, котрі зараз в Кабміні, у Верховній Раді, повинні понести відповідальність за той крах економіки, який може трапитись після карантину, за всі ті злочинні закони, які були прийняті в Раді за зачиненими дверима.