Дедалі все більше наших співгромадян на фоні політичної кризи схиляються до думки, що демократію в Україні треба покращувати. Треба прибрати корупцію, розігнати олігархів і, нарешті, досягнути того омріяного європейського рівня народовладдя. Звісно, їх бажання всім зрозумілі й, на перший, аматорський, погляд, правильні. Але тільки на перший погляд. Фактично це все веде або до краху, або до імітації покращень (як бачимо зараз). Розглянемо цю ситуацію більш детально.

Будь-яка система функціонує як замкнене коло завдяки тому, що всі необхідні елементи в ній присутні й виконують свої функції. І якщо викинути один із них і не замінити схожим – система почне руйнуватись.

Наприклад, нам сильно дошкуляють комарі й мухи на озері, де ми відпочиваємо. За допомогою «чарівної палички» в нас є можливість їх знищити та не допустити на їх місце ґедзів, диких ос та інших неприємних нам комах. Здавалося б, от він омріяний райський куточок, але зайдемо трішечки в майбутнє. Без цих клятих паразитів різко скоротиться популяція павуків та жуків, що ними харчуються. Всі вони в купі є кормовою базою для малих хижих риб, які для свого виживання почнуть нищити весь мальок в озері. Це в свою чергу призведе до зникнення травоїдної риби й нікому буде їсти водорості, що згодом затягнуть всю водойму. Личинки знищених нами мух і комарів не зможуть зжерти надлишок мертвої рослинності, що гниє на поверхні озера й вона за кілька років перетвориться на неприємне нікому болото. Отже, щоб позбутися комарів і мух та уникнути екологічного лиха, треба підходити до питання значно ґрунтовніше. Потрібно розробити і впровадити в життя альтернативну стабільну систему з усіма зайнятими нішами і не шукати швидких тимчасових рішень.

Те ж саме із політикою та з іншими сферами. Не можна виключати жодного інституту, явища або суб’єкта, не порушивши тонкий баланс. Подібної помилки припустилися більшовики, знищивши виробничу, наукову, викладацьку, військову інтелігенцію… А потім, щоб втримати систему, авральними темпами запрошували іноземних фахівців у відповідні галузі. Уявімо, що нам якось вдалося «вимкнути» корупцію в Україні. Уявили? А тепер слідкуйте за наслідками. Стара, не поворотка армія чиновників, керуючись успадкованим від Радянського Союзу законодавством, починає повільно захлинатись. Ви не візьмете жодної довідки, дозволу, акту, доки не пройдете повної процедури згідно з усіма інструкціями. Невмотивовані низькою зарплатою працівники почнуть тікати з бюрократичного пекла й це лише погіршить ситуацію. Перестане працювати більшість малих та середніх підприємств, які не зможуть забезпечити собі «білі» документи. Різко злетять ціни на абсолютно все, різко стане більше безробітних, які не в змозі за будь-яких причин «офіційно» працювати. Більшість водіїв втратять водійські посвідчення й з ними змогу працювати. Суди, поліція, митниця зав’язнуть у бюрократичній трясовині. А найголовніше – всі, у кого є гроші, поїдуть із країни туди, де ними можна ширше користуватись. І вільна, горда Україна швидко перетвориться на совкову, загнану в жорсткі рамки процедур та інструкцій антиутопію. Гарний приклад Білорусь.

Повернімось до наших поважних співгромадян, які воліють швидко вирішити політичну чи соціальну проблему, не змінюючи систему. Це все дуже схоже на відому фразу Шарікова з твору Собаче Серце: «Все просто! Надо отнять и поделить». Мета, звісно, не та, але метод той самий. Швидко, поверхнево і в результаті катастрофічно. Тільки ґрунтовно підготована зміна всієї системи може кардинально змінити становище в країні. Отже, якщо Вам не байдужа доля України, не вимагайте від влади вирішення поточних проблем чи дрібних реформ. Вимагайте зміни системи влади та керуйте своєю країною самі, без будь-яких посередників.