“Дотримання жорсткого контролю відповідності 
доходів чиновників їх витратам. Їх невідповідність 
має вести до неминучого покарання. Сам факт 
невідповідності – це кримінальний злочин.” 
(с) Доктрина “Громадянська Республіка”.

Дівчина в короткій спідниці — проститутка. Хлопець, що натягнув на голову капюшон спортивної кофти, — наркоман. Саме так вважають бабусі на стільцях біля будинків. Проститутка та наркоман! І за необхідності, дівчині та хлопцю довго доведеться доводити бабусям, що вони є нормальними людьми. Це називається “презумпція вини”.

Антикорупційний орган має бути таким же “консиліумом бабусь”. Тільки істотно молодших, в костюмах, з високими зарплатами та великими повноваженнями. Кожен чиновник — хабарник, якщо живе краще, ніж йому це дозволяє зарплатня. Це має бути аксіома. Як тільки його доходи перестають відповідати витратам — повістка про допит до слідчого і нехай доводить, що він “не верблюд”.

Деякі чиновники, які вважають себе дуже хитрими, роблять “успішними бізнесменами” своїх коханок, дружин, дітей, батьків... Однак, презумпція вини має розповсюджуватися й на все оточення чиновника. На всіх, хто з ним пов’язаний. Якщо ти бізнесмен — не товаришуй з посадовцем! Або будь готовий показати бухгалтерію “секрету свого успіху” в бізнесі у випадку виникнення підозри щодо корумпованості свого товариша. За таких умов саме близькі та рідні першими ж заявлять до антикорупційного органу про те, що їх “кум/брат/сват” десь нагрівся. Чому так буде? Бо кожен схоче відвести підозру від себе, убезпечившись таким чином від фігурування в кримінальному розслідуванні в якості підозрюваного. Це знатимуть чиновники і це знатиме їх оточення. І життя обох сторін зможе існувати лише у випадку такого собі “антикорупційного консенсусу”, коли один не бере хабарів, а інші його не здають. 

Хтось може зауважити: “Так тоді чиновником ніхто не захоче бути”. Захоче. Як тільки зарплата чиновника стане в 2-3 рази вищою за середній рівень по країні — захочуть і будуть. Адже на держслужбу йдуть, переважно, не для того, щоб брати хабарі. Це така ж робота, як і інша. Добре працюєш — добре заробляєш, можеш отримати пільговий кредит на житло, путівку до санаторію, часткову оплату навчання дитини в ВУЗі... В старості отримаєш достойне державне забезпечення. Є багато простих та ефективних інструментів того, як зробити привабливою державну службу і без корупційної складової. Не всі люди винахідливі, володіють бізнесовою “чуйкою”, або вміють самі створити собі робоче місце завдяки ремеслу. Чиновник — це людина, яка виконує інструкції. Багато людей, які від природи хороші виконавці, які хочуть стабільності. От такі й потрібні на 70% посад на держслужбі. Якщо вони розумітимуть, що, чесно працюючи, матимуть достойне майбутнє — ніхто, навіть, не задумається ризикнути і щось десь “урвати” за “вирішення питання”.

Жорсткі антикорупційні умови витиснять з чиновництва всіх аферистів та любителів швидкої наживи. Так буде вірно. А якщо хтось таки просочиться — під руки і за грати з конфіскацією майна. А все його оточення — ретельно перевірити на предмет співучасті. Так теж буде вірно.