Ні для кого не таємниця, що останні роки наша країна прагне до енергетичної незалежності. Саме тому підприємства, що займаються видобутком природнього газу, намагаються щороку нарощувати свої темпи. Наприклад, за 2107 р. вітчизняними підприємствами було видобуто 20 млрд 825,3 млн куб. м природнього газу згідно з даними "Укртрансгаз".

На жаль, цього не достатньо, адже за той же рік до українських споживачів було транспортовано 28,4 млрд. куб. м. газу. Це означає, що різницю між видобутком та споживанням, ми маємо закуповувати. На перший погляд очевидним вирішенням проблеми є збільшення видобутку. Але це не єдиний спосіб досягти енергетичної незалежності. Іншим не менш важливим методом є поліпшення ефективності та економія.

Наприклад, якщо взяти опалення, то значної економії можна досягти шляхом використання теплоізоляції як приміщень споживачів, так і теплотрасс. Такий метод значно знизить обсяг використання енергоносія для опалення та гарячої води. Наразі всі новобудови мають теплоізоляцію, а також частина населення також її встановлює у своєму житлі. Цей простий спосіб дав змогу знизити обсяг використання газу на 6.3% у порівнянні з 2016 роком. Чому ж при цьому всьому тепло для населення не може бути дешевим? Усе просто. Навіть якщо ми досягнем повної енергетичної незалежності, вартість газу для населення буде не набагато меншою. Все через те, що після видобутку, газ потрібно очистити та підготувати для споживача, транспортувати, а також зробити певний запас у газосховищах. Потрібно не забувати, що всі ці системи потребують витрат на ремонт та обслуговування, не кажучи про модернізацію.

Деякі скажуть, можна поставити бойлер та систему індивідуального опалення й відмовитись від комунальних послуг опалення та централізованого водопостачання гарячої води. Проте ця ідея, не найкраща, адже автономні системи можуть використовувати газ або електроенергію. У разі використання електроенергії значно зростуть витрати, а в разі масового переходу на такий вид “автономності”, додатково зросте плата за елетрику через необхідність модернізацію електромережі.

Якщо ж використовувати лише газ, “легко” зекономити теж не вдастся, адже для нормальної роботи таких систем та газовідведення в інших абонентів мережі в системі завжди має підтримуватися певній тиск. Тобто, при збільшенні кількості “автономних” абонентів виникне необхідність у збільшенні пропускної здатності транспортних мереж, їх модернізації, що не буде сприяти здешевленню газу.

Наразі логічним шляхом розвитку буде збільшення обсягу видобутку природнього газу. Водночас держава має терміново зайнятись глибокою модернізацію старого житлового фонду. Зрозуміло, що на це потрібні кошти, тому ціна на енергоносії не може бути низькою.

При цьому всьому, обов'язково має бути індивідуальний облік тепла й газу, а користувач повинен мати можливість регулювати їх обсяг, що дасть змогу сплачувати лише за отримані ним послуги. Отже, кожен споживач зможе використовувати необхідну йому кількість тепла, не переплачуючи за транспортні втрати, теплові втрати приміщення або надмірне використання енергоресурсів іншими мешканцями його будинку чи підїзду. Субсидії при такій системі не потрібні і їх варто скасувати. В тих випадках, коли без них не обійтись, нерухомість має переходити у власність держави.