Всі, хто хоч якось цікавляться політикою, знають, що за кожним лідером стоїть команда професіоналів. Ця команда забезпечує основу діяльності лідера. Це його руки, ноги і, найчастіше, голова.  Команда дуже часто залишається в тіні, але по факту все, що ми бачимо, дивлячись на лідера — результат роботи команди!  

Де ж цю команду знайти і як переконатися, що це саме ті люди, з якими можна впевнено йти до мети і не боятись за свою спину? Найкоротшу і вірну відповідь на це питання дає історія. Наприклад історія Фіделя Кастро і Кубинської революції. На початку у молодого Фіделя була тільки ідея побудувати соціалістичну та націоналістичну Кубу. Заручившись підтримкою свого товариша, вони удвох здобули дві дрібнокаліберні гвинтівки в місцевому тирі і вирішили напасти на військову частину, щоб спровокувати хвилю повстань і очолити її. У них звісно нічого не вийшло і вся банда Кастро опинилася за гратами. Кривавий капіталістичний режим Батісти, що керував тоді Островом Свободи, призначив покарання революціонерам 15 років тюрми, але майже за 2 роки їх випустили по амністії. Фіделя навіть вислали до Мексики, але ідеї підкорити Кубу він не полишив.

Невгамовний Кастро в Мексиці зібрав купку авантюристів і почав наполегливо тренуватись із ними військовій справі. Одним з цих авантюристів був Ернесто Че Гевара. Посольство Радянського Союзу помітило молодиків і забезпечило рух грошима і зброєю. Мексиканська влада теж їх помітила і забезпечила місяцем тюремного ув’язнення за незаконне володіння зброєю. Але і це не зупинило революцію. Будучи більш обачними, вони спромоглися вивезти залишки радянської зброї і тих людей, що не проспали відплиття на Кубу. Як виявилось по дорозі до Куби, ніхто з 82-ох революціонерів не вмів керувати яхтою і, чудом діставшись берега, перше, що вони зробили це поцікавились у місцевого рибалки чи вони на Кубі, чи де інде?

Очевидно, що рибалка доповів місцевій владі про вторгнення і вже через кільканадцять годин загін Кастро потрапив під мінометний обстріл. Більшість з тих, хто вижив, розбіглись по кущах в паніці. Здавалося, що задумам Кастро прийшов кінець. Фідель, Ернесто і ще з десяток їх товаришів були на грані розпачу. Але вони не склали руки і вперто йшли до поставленої мети. А вже через 3 роки соціалістична революція на Кубі перемогла і Кастро з товаришами взяли владу в країні. 

Отже повернемось до нашого питання. Справжня ефективна команда — це не команда експертів чи просто порядних людей. Це ті люди, що йдуть до мети не дивлячись ні на що! Ні на тимчасові складнощі, ні на провали, ні на поразки… Справжня команда — це люди, які знають свою мету, розуміють її, приймають її і роблять все можливе для її здійснення!