
Ідея Громадянської Республіки шириться народними масами дедалі швидше. І все частішими стали запитання «А де ж на практиці ця ваша Громадянська Республіка? Де її можна подивитись?». У відповідь на це питання в Доктрині Громадянської Республіки наведені багато історичних прикладів з різних територій світу і різних часів, але далеко не всі готові аналізувати історичні факти і проводити паралелі із сьогоденням. Тому прошу звернути увагу на один приклад із нашого з вами побутового життя, який, сподіваюсь, дасть вичерпну відповідь на поставлене питання.
Багато з нас живуть у багатоквартирних будинках. Ці будинки по замовчанню обслуговуються державними керуючими компаніями або ЖЕКами. Слідкують за роботою ЖЕКів районні і міські адміністрації, на які прямо впливають депутати міських рад. Тобто система абсолютно демократична. Ми спочатку голосуємо на місцевих виборах, а потім бігаємо за депутатами і випрошуємо у них хоч якісь блага для наших будинків чи хоча б адекватно налагодити роботу ЖЕКу.
Але є також інший варіант – організувати ОСББ (організація співвласників багатоквартирного будинку). Група небайдужих мешканців будинку створює ініціативну групу і вигризає у бюрократичної системи свій власний будинок собі в управління. Приймає на себе повну відповідальність за його стан і обслуговування і робить з ним те, що вважає за краще. Ця робота на перших стадіях абсолютно волонтерська і, крім головного болю і сварок з неадекватними сусідами, не приносить жодних дивідендів. Але, як тільки будинок взятий в управління, його долю цілком вирішують небайдужі мешканці – справжні Громадяни свого будинку. Такий варіант, хоча й не за формою, але по суті описує Громадянську Республіку, як принцип управління. І це абсолютно не гарантує успішності цього проекту. З рештою є певний невеликий відсоток ОСББ, які вважаються провальними. Але це і є справжня відповідальність господаря за свою справу. В більшості випадків ефективність роботи ОСББ значно переважає ЖЕК і виводить будинок на істотно вищий рівень комфорту, безпеки і фінансової економії. Робляться капітальні ремонти будинку, організовується відеоспостереження, регулюється внутрішнє і зовнішнє освітлення і т.д.
Якщо ж масштабувати порівняння ОСББ і ЖЕКу на рівень управління державою, то виходить, що ми всі поки те й робимо, що чекаємо від обраних нами посадовців якісь блага, а вони роблять вигляд, що дійсно опікуються нашими проблемами і час від часу змушують чиновників робити свою роботу. І всю цю схему називають – «представницька демократія», хоча, по суті, це роздутий до масштабів всієї держави ЖЕК. Тому ГО Поступ закликає всіх справжніх Громадян, кому не байдужа доля України, вступити в нашу «ініціативну групу» і разом поміняти систему управління нашою рідною країною на Громадянську Республіку і взяти на себе відповідальність за наш з вами дім.