Намагаючись пояснити різницю між двома формами правління (демократією і Громадянською республікою), я часто змушений добирати різні алегорії і приклади, не пов’язані з політикою. Нещодавній конфлікт двох медіа-платформ різних епох подарував мені ще один шикарний шанс пояснити складне політологічне порівняння простими словами.

Великий і могутній телеканал «1+1» відреагував агресивно і рішуче на критику з боку невеличкого за мірками YouTube канальчику Geek Journal (Гік Джорнал), який у 20ти-хвилинному ролику пройшовся по всій історії плюсів. Від злету в 90х до падіння писком в калюжу в наш час. Після потужного суспільного резонансу, «1+1» все ж здав назад, прибравши всі страйки, мовляв, це технічна помилка, яка сталась автоматично і телеканал тут наче ні до чого. Але я тут не хочу розбиратись в тонкощах українського інтелектуального права і робити висновки, хто правий, а хто ні. Я хочу, щоб ми провели паралель між цим протистоянням різних медіа і протистоянням різних форм правління.

«Плюси» – великий олігархічний канал. Ми знаємо, кому він належить, яких політиків прославляє, яких поливає брудом. Знаємо про тісні зв’язки діючого Президента з цим каналом та його власником. «1+1» - це чисте уособлення демократії. З іншої сторони Geek Journal зі своїми 150 тисячами підписників, який просто робить свою справу – веселий огляд українських фільмів і серіалів. Його медійна і фінансова «потужність» напряму залежить тільки від кількості підписників на каналі. Тобто по суті, кожен підписник делегує йому свою часточку підтримки, роблячи його сильніше. І який би олігарх йому не дав би грошей, тільки підписники визначають наскільки він авторитетний в YouTube спільноті. Таким чином, виходить, що Geek Journal та інші YouTube канали - це чисте уособлення Громадянської республіки. І поки YouTube канали будуть шукати своїх, унікальних підписників і генерувати контент саме для них і за їх запитом, телеканали будуть виливати терабайти третьосортного масового продукту і пропаганди в телевізори безликої аудиторії. Так само, поки делегати при Громадянській республіці будуть щодня переконувати ледь не кожного громадянина особисто в правильності своєї політики, депутати при демократії раз на каденцію будуть, як свиням в корито, наливати пропаганду і порожні обіцянки на широкий загал свого виборчого округу. При цьому делегати будуть залежні виключно від громадян, що делегують їм політичну потужність, а депутати тільки від олігарха – грошового мішка, що дає їм фінанси і на виборчий процес і на шикарне життя під час каденції. 

Звісно ж і у «1+1» є свій YouTube канал. Але якась суттєва кількість переглядів там є тільки на розважальному контенті. А значить і їх підписники фільтрують відверту пропаганду від розважальних шоу, прямо натякаючи, чим саме треба займатись каналу. Так само і олігархи будуть намагатися просунути своїх делегатів при Громадянській республіці. Але їх вкладення навряд чи будуть вигідними в умовах, коли один крок в сторону далі від інтересів громадян і ближче до інтересів «хазяїна» може коштувати всієї політичної сили.