Нещодавно в України відбулися чергові місцеві «демократичні» вибори. Хочу поділитися своїми спостереженнями та висновками відносно цього дійства. Перш за все хочу відмітити, що являюсь класичним виборцем, вважаю, що голосування є певним громадянським обов’язком і голосувати на виборах необхідно. Я завжди голосую на виборах і ніколи в житті не робив це за гроші, або якісь інші «блага» від кандидатів. Мешкаю я в м. Бровари, тому і мова буде про вибори, які відбулися у Броварах.

ВИБОРИ

Вибори відбулися 25 жовтня 2020 року, це був теплий, сонячний осінній день (це важлива інформація, а не просто лірика). Напередодні виборів протягом декількох місяців по всій країні йшла активна агітація партій та кандидатів, скрізь була реклама по радіо, телебаченню, місто та передмістя заставлені рекламними «бордами». Я прийшов на дільницю, яка була розташована у приміщенні школи №9, десь близько 12-00 години. До дільниці мені йти пішки хвилин 5-7 від дому. На подвір’ї, а також у приміщенні школи було досить багато людей, довелося займати чергу ще на подвір’ї. За моїми спостереженнями, в черзі та на дільниці в цей момент було 40-50 виборців, котрі прийшли проголосувати за своїх кандидатів. Звісно, я не рахував, це лише оціночна кількість, можливо я й помилився, але не суттєво. Я простояв у черзі, отримав бюлетені, та проголосував. На всю процедуру я витратив близько 15-20 хвилин.

Через деякий час я дізнався, що вибори в Броварах в судовому порядку визнані такими, що не відбулися через численні фальсифікації, а саме: на корінці бюлетеня та на самому бюлетені були проставлені однакові номери, за якими можливо ідентифікувати особу, котра голосувала. Були призначені перевибори на 17 січня 2021 року. Особисто у мене виникає цілий ряд запитань: чи поніс хтось покарання за те, що державі було нанесено матеріальну шкоду в особливо великих розмірах (адже повторні вибори - це досить не дешева «розвага», їх організація та проведення коштує мільйони гривень)? Це ж, на мою особисту думку, не складно, встановити друкарню, на якій друкувалися бюлетені, встановити осіб, хто замовляв друк бюлетенів, хто розроблював макет, хто затверджував макет до друку, чи відповідає затверджений макет тому, що надрукований і, якщо ні, встановити, на якому етапі і хто міг внести такі зміни? Це ж нескладно! Не кажучи вже про те, що друк бюлетенів, на кожному з яких надруковано унікальний номер, процедура дорожча, і це неможливо було свідомо лишити непоміченим, тим більше при використанні державних коштів. Але це вже питання до правоохоронних органів, повернемося до виборів.

ПЕРЕВИБОРИ

Настав день перевиборів, 17 січня 2021 року. Всі ми пам’ятаємо, що це був дуже морозний (близько -15 вдень) зимовий день. Напередодні перевиборів вже не було такої активної агітації, як у жовтні – так, були «борди», але значно менше, та і іншої реклами було значно менше. Я пройшов на ту саму дільницю десь близько 12-00 години, як і при першому голосуванні. На подвір’ї школи людей взагалі не було (це, власне, прогнозовано, оскільки на вулиці був сильний мороз). Зайшовши у приміщення я помітив, що черги взагалі не було, разом у приміщенні було не більше 5-7 виборців, котрі або отримували бюлетені, або голосували (я не враховую працівників виборчої дільниці, або спостерігачів). Я отримав бюлетені та проголосував, витративши на всю процедуру близько 3-4 хвилин. Здавалося б, нічного дивного, на голосування прийшло значно менше людей, ніж у жовтні, оскільки: по перше – був сильний мороз, а більшість людей і так не вірить у всі ці вибори і мерзнути на морозі, навряд чи, комусь захочеться, та і агітація була менше, багато людей, навіть, не знали про перевибори. Але, це не так, як з’ясувалося пізніше.

ЯВКА

Статистика – річ вперта. Згідно офіційної статистики на виборах 25 жовтня 2020р. у Броварах було зареєстровано 92903 виборці, на виборах проголосувало 30548 виборців, тобто явка склала 32,88%. Знов таки, згідно офіційної статистики, на виборах 17 січня 2021р у Броварах було зареєстровано 95379 виборці, на виборах проголосувало 40982 виборців, тобто явка склала 43,02%.

Досить дивно, що за 3 місяці кількість виборців у Броварах збільшилась на майже 2500 осіб, а явка на вибори збільшилась більш ніж на 10%! І на вибори прийшло майже на 10000 виборців більше (на третину!), незважаючи на сильний мороз, незважаючи на те, що візуально кількість виборців на дільницях була в рази меншою. Так хто ж ці люди, котрі фанатично прийшли на вибори і зробили свій вклад у волевиявлення? Що це взагалі за вибори такі, демократичні!? Звісно, це риторичні питання. Спілкуючись з різними людьми, розумієш, що таких виборців-неандертальців, як я, лишилися одиниці. Більшість людей або на вибори не ходять і не голосують взагалі, або голосують, переслідуючи свої власні, корисні (фінансові) інтереси.

Вибори в Броварах - це лише приклад «демократичної» системи виборів, які відбуваються по всій Україні. Так кому взагалі потрібні такі вибори, кому взагалі потрібна Демократія? Навіть, в США, «оплоті Демократії», Трамп сказав, що були фальсифікації і «мудрий народ» побіг бунтувати. Висновки напрошуються самі собою. Демократична система (я кажу, що саме демократична система управління, я не кажу про демократичні цінності – оскільки це різні поняття) тріщить по швам по всьому світові. Демократична система управління давним давно перетворилася на фарс, це боротьба фінансово-олігархічних кланів, котрі прикриваються красивими, патріотичними фразами про Демократію, які настільки міцно вчепилися зубами у владу, що готові за будь-яку ціну її вигризати і в майбутньому. І вихід з цієї ситуації тільки один: потрібно змінювати не людей при владі, потрібно змінити саму систему формування влади, при якій до управління та до влади будуть допущені виключно ефективні управлінці, котрих можливо буде з легкістю замінити, коли вони, навіть, думати почнуть у бік корупційних схем.

Демократична система управління – це формула: гроші-вибори-прихід до влади-повернення грошей з прибутком. До тих пір, доки буде існувати ця формула, все буде лишатись так, як є, а всі ми будемо чекати «гарну людину», яка прийде та наведе лад у державі.