
На рівні Кабміну опалювальний сезон 2018-2019рр. виявився знову непідготовленим: немає розуміння ринкової ціни на газ, чіткого графіка підвищення вартості та відповіді, якими будуть цифри в платіжках населення. Підвищення вартості енергоносія – обов’язкова частина домовленостей з МВФ. Поки що уряд погодив – подорожчання вартості газу для населення на 23,5% на першому етапі.
Уряд прийняв рішення про те, що НАК «Нафтогаз» буде продавати газ для потреб населення за новим тарифом 8 550,0 грн за тис. кубометрів (з ПДВ), або на 23,5% дорожче. В свою чергу глава комісії НКРЕКП Оксана Кривенко повідомила, що середній відсоток зростання тарифів на тепло не перевищив відсотку зростання вартості газу – 23,5%. Зазначимо, що прем'єр-міністр України Володимир Гройсман раніше запевняв, що через підвищення ціни на газ на 23% тарифи на тепло можуть зрости не більш, ніж на 16%.
Нові тарифи мають набути чинності з 1 січня 2019 року.
Згадаємо, як це було. В 2017 році уряд прийняв урядову постанову №187, якою зобов’язав регулярно переглядати ціни для населення з прив’язкою до ринкових котирувань. Це повинно було відбуватися незалежно від того, скільки коштує видобуток, виробництво та транспортування українського газу. Але на протязі 2017-2018рр. пішла вгору ціна на нафту, подорожчав газ, а також відбулась девальвація гривні. Кабмін для уникнення обурення населення країни у травні 2018 року і зовсім скасував цю постанову.
За скасованою постановою №187, яка влаштовувала МВФ, ціни мали переглядати двічі на рік – після закінчення і перед початком опалювального сезону. При коливанні ціни в цей період більше ніж на 10%, потрібно було переглядати тариф для населення. Але зараз періодичність не узгоджена – уряд просто констатував, що на ринковий рівень вийдемо в жовтні 2019 року.
Але потреба в транші МВФ настільки висока, що уряд знову повернувся до виконання своїх обіцянок перед Фондом, пояснюючи поспішність дій Кабміну тим, що бюджет 2018 року недоотримає велику суму доходів. На що експерти зауважують, що для отримання траншу немає нагальної потреби піднімати вгору ціни на газ для населення, тому що МВФ не вимагає підвищення ціни. Фонд вимагає однакових цін для всіх споживачів – промислових і побутових. Якби в уряді дбали про населення, то змінили б формулу розрахунку.
Уряд, підвищуючи нижчу ціну до рівня вищої, працює в інтересах фінансово-промислових груп, які видобувають, поставляють і продають газ населенню і промисловості. Доречі, за оцінками «Укргазвидобування», зараз вартість українського газу – від 180 до 250 доларів за тисячу кубометрів, тобто 5-7 тис. грн. В Україні в 2018 році спожили 22,1 млрд кубометрів газу, а видобули 15,5 млрд кубометрів власного газу. Тобто частка імпорту складає лише 30%.
Але найближче підвищення цін на газ – не останнє. Наступне заплановано на квітень 2019 року – на 18%. Якщо в планах Кабміну нічого не зміниться, то 1 тисяча кубометрів газу коштуватиме 10 098 грн з ПДВ. У жовтні 2019 року буде третій етап подорожчання. Але якою буде ціна на газ через рік зараз сказати неможливо. Також, як не можна до кінця пояснити, що таке в принципі своєму «ринкова ціна».
Вище зазначена ситуація, яка склалась в Україні, та дії уряду в інтересах фінансово-промислових груп спонукають до “розбазарювання” імпортованих чи власних природних ресурсів. Лише контроль ринкової ціни на газ з боку держави, чіткий графік підвищення вартості газу та економія використаних енергоресурсів дадуть можливість громадянам отримувати якісні комунальні послуги та реальні ціни на енергоносії, а країні кошти на розвиток та покращення життя населення.