
«Поступ» багато говорить про зміну системи правління країною. Однак ніякі зміни неможливі в бідній країні. Будь-яка реформа вимагає фінансування. І його звідкись треба брати. Тому до взяття курсу на зміну політичної системи Громадянського уряду необхідно буде підняти економіку країни. Без економіки політичні реформи проваляться.
Однією з основних реформ Громадянського уряду буде орієнтація економіки на малий і середній бізнес (МСБ). Це означає, що частка в загальному валовому продукті країни малого бізнесу повинна бути переважаючою і складати не менше 50%. Така норма не є новиною і вже успішно діє в усіх країнах із розвиненою економікою.
Є безліч переваг економіки, орієнтованої на МСБ.
Невеликі організації у разі необхідності можуть бути досить гнучкими. Їм набагато легше пристосовуватися до умов ринку і до потреб клієнтів. Бюрократичний апарат усередині таких організацій фактично відсутній і часто все тримається на ініціативі керівників або власників.
Чим менше організація, тим простіше, як правило, вести податковий облік. Тому, якщо податкове законодавство складне і заплутане, можна з упевненістю заявляти, що держава зовсім не піклується про розвиток сильної економіки.
За сприятливої економічної ситуації, малі підприємства зростають як гриби. Таке підприємство легко відкрити. І якщо бізнес ведеться «по-білому», то і закрити, при необхідності, таке підприємство нескладно. Китай є яскравим прикладом, де малий і середній бізнес процвітає. Десятки тисяч підприємств виробляють і продають продукцію по всьому світу.
Малий бізнес навряд чи зможе оплатити послуги фірм, які виводять податки в офшори. Тому гроші від такої діяльності залишаються в країні і знову вливаються в економіку. І чим сильніший тиск на такий бізнес, тим нестійкішою стає економіка країни, яка тут же «просяде». Варто зупинитися в Україні на металопрокатному або аграрному бізнесі. Тому влада часто змушена витрачати масу коштів ще й на підтримку певних галузей господарства, якщо раптом щось йде не так. А платить за це все малий і середній бізнес! Те ж стосується і постійних «позичань» владою України грошей у МВФ. Усі ці гроші осідають у великих олігархів, підтримуючи їх бізнес. І таке бізнес-середовище ніяк не сприяє розвитку економіки.
Створивши сприятливі умови для розвитку малого і середнього бізнесу, держава знімає із своїх плечей безліч проблем: підприємець сам може подбати про себе і свою сім'ю, йому не потрібні субсидії, пільги, пенсії, допомоги. Великий капітал, на відміну від малого, може впливати на владу і, тим самим, витягувати для себе з цього істотний прибуток, «продавлювати» під себе необхідні закони, в тому числі, і знищують малий бізнес. Тому створення сприятливого середовища для росту малих і середніх підприємців – це повинно бути однією з перших реформ, які необхідно впровадити в країні.
До сих пір жоден з урядів України так і не наважився на радикальні зміни в економіці. Бізнес, який злився з владою, вже не в змозі на необхідні зміни. І саме олігархічна влада є перешкодою на шляху до економічного процвітання країни.
Чубко Денис, член Ради ГО «Поступ»
Черниш Олександр, член Ради ГО «Поступ»