Дивлячись на те, як відбувається процес децентралізації, органічно виникає питання, чи має місце дане явище в новій громадянській, соціальній державі, якою прагне стати Україна? Відповідаючи на це питання, можемо з впевненістю сказати, що так, дійсно, децентралізація державної влади та влади на місцях створює клімат для розвитку громад.

Звичайно, є як і прихильники цього процесу, так і особи, які вважають децентралізацію «всесвітнім злом», яке призводить до розпаду держави.

Та не все так категорично, адже, як показує практика, послаблення вертикалі влади має позитивний характер, а держави з федеративним устроєм та послабленим впливом центральної влади на місцях є одними з найрозвинутіших у світі. Прикладом можуть бути США, Федеративна Республіка Німеччина, Велика Британія і навіть Франція, яка в теорії права є унітарною, але має під собою досить сталі федеральні принципи.

Процес децентралізації влади в Україні, звичайно, не є таким глобальним, але створення об'єднаних територіальних громад може стати поштовхом до розвитку та викорінення застарілих принципів здійснення державної влади. Децентралізація в пострадянських країнах, якою є і Україна, — це своєрідний ковток свіжого повітря для держави, тому що при своренні об'єднаних територіальних громад, люди, жителям даної громади дають більш-менш кращий вибір, хто саме буде ними керувати. Це може налагодити кращі зв’язки органа місцевого самоврядування з органами центральної влади. Управлінці, які стоять у керма об'єднаних територіальних громад, вже виступають як кризис-менеджери, люди, на яких покладені певні повноваження і від яких очікують результату в найкоротші строки.

Це ознака динаміки, боротьби, конкуренції, навіть якщо і є проблема у відносинах державної влади з ними, як представниками об'єднаних територіальних громад, яка зумовлена багатьма чинниками, а саме: застою, небажанні в змінах тощо. Представники об'єднаних територіальних громад — це вже управлінці нового формату. Шляхом постійного руху, постійного тиску на центр, проблема вирішується.

Децентралізація витягує державу зі своєрідної зони комфорту, коли є рух, розвиток об'єднаних територіальних громад, з одного боку, і вже, як висновок, є розвиток держави в цілому. Нові люди, нові кадри, нова держава, старі устої і принципи не витримують конкуренції, а громади успішно функціонують.

Прикладом може стати Вільховецька об'єднана територіальна громада, яка в максимально короткі строки, завдяки сильному лідеру та команді успішних і неупереджених професіоналів запроваджує суттєві реформи в усіх сферах суспільного життя громади, незважаючи на всі труднощі та проблеми.

Підбиваючи підсумки, слід сказати, що децентралізація влади та створення об'єднаних територіальних громад, мають позитивний характер для місцевих громад. Адже процес реформування органічно не може проходити без знищення застарілих устоїв та принципів державного управління, а, отже, є динаміка, яка є основним показником росту.

Коментарі до статті:

Твердохліб Максим

Децентралізація влали не вирішує питання зміни системи влади. Отже, все одно влада буде олігархічна. Це означає, що ніяка децентарлізація нічого і ніколи принципово не дає. Буде більше простору для місцевої олігархії. Але система залишиться. Так, можливо буде якесь покращення. Можна без кінця покращувати демократію, але принципово вона від цього не зміниться. Бо не зміниться формула: "гроші-вибори-прихід до влади-повернення грошей із прибутком". Децентралізація влади не є шляхом до Громадянської республіки, проте, дійсно, сприяє цьому.

Олександр Черниш

Самотійність та незалежність об'єднаних територіальних громад може бути лише в тих межах, які не заважають красти бабло. Тому децентралізація, як така, без зміни системи влади, не дасть ніяких особливих результатів. На першому місці — це зміна системи влади. І про це треба вказати у статті, щоб вона давала повну картину і не викликала хибне враження, що децентралізація - це ліки від усіх хвороб.

Гросфилер Геннадий

Правильная статья. Но все эти преобразования в условиях олигархического режима будут и дальше рождать олигархов всей вертикали власти. Будут появляться олигархи нового поколения в объединенных громадах. Партийная система лишенная идеологий и системы (систем), способных обеспечить возможность управления гражданами (достойными гражданами) своими тергромадами при такой децентрализации не просматривается.

Інші статті з цього номеру