Мені доводиться через робочі моменти досить тісно співпрацювати з Київенерго. Нагадаю, що Київенерго знаходиться багато років в оренді енергетичного холдінга ДТЕК пана Ахметова. Розпочинав я працювати з Київенерго в ще далекому 2000 році, і тому в мене є що порівнювати, мені є що сказати.           

Віддавши в оренду ДТЕК, київська міська влада, мабуть, сподівалась, що новий приватний орендар приведе все енергетичне господарство до ладу. Але, що відбулося реально? Власником ДТЕК так і не став, бо орендар — це не власник, бо у орендаря завжди є страх, що договір оренди не продовжать і все заберуть назад. У такому випадку жодний розумний господар ніколи не буде інвестувати великі гроші в орендне майно, не маючи впевненості в поверненні коштів із прибутком. Так і відбулося. ДТЕК всі ці роки просто експлуатував готове енергетичне господарство та заробляв гроші на ньому. Звичайно, він вимушений також був щось ремонтувати та реконструювати, бо інакше був би технічний колапс у столиці.

Але, як всі ми знаємо, з часом основні фонди зношуються і їх треба просто списувати. Адже деякі обєкти Київенерго будувались ще в 60-х роках і потребують повної модернізації. Але ж якщо воно не моє, то нащо я буду витрачати мільйони, щоб потім у мене все це забрали? Абсолютно правильно вирішив ДТЕК і вирішив просто все тримати на плаву. Потроху різали на металобрухт котли, десь щось ремонтували бо вже згнило зовсім, звичайно, встановлювали автоматику контролю всього, адже треба вміти рахувати гроші. І ДТЕК довів, що він найкраще вміє рахувати гроші. Так, Київ не замерз ще жодної зими за останнє десятиліття. Але, швидше за все, — це не заслуга ДТЕК, а воля Божа та запас міцності радянської енергетики, де металу не шкодували ніколи.

Цікавий факт: Київенерго інколи проводить багатомільйонні реконструкції. Ви думаєте платить за це Київенерго? Ні. За це платить інвестор. Хто такий інвестор? Поясню на прикладі. Київміськбуд будує новий мікрорайон житлової забудови і хоче отримати ліміти тепла для нових будинків. А Київенерго йому каже "ЗАСЬ", вільного тепла нема. А хочеш тепло, то візьми заміни старі котли на більш потужні, побудуй нові теплотраси і ти отримаєш тепло. Тобто, Київенерго займається шантажем і вимагає. Тепер ви розумієте, чому квадратні метри такі дорогі? Завдяки таким схемам у тому числі. Аналогічні схеми є й інші, принцип один — хочеш щось отримати від Київенерго — давай сюди взамін.

Ще один цікавий факт. Ну, нема вільного тепла, добре. Власник об'єкту готовий побудувати власну газову котельну, щоб автономно себе забезпечити теплом. Він іде брати у влади дозвіл на будівництво котельні, а йому кажуть, що треба отримати дозвіл ще від Київенерго, що, мовляв, вони не проти нової приватної котельні. І тут починається класна корупційна схема — отримати тепло ти не можеш, бо його або нема, або дуже дороге приєднання, і дозвіл тобі теж не дають просто так. Ну, далі ви вже зрозуміли.

Новий менеджмент ДТЕК дійсно сучасний та професійний. Але їхньої майстерності так і не вистачило, щоб забезпечити киян індивідуальним обліком тепла. Або, може, просто не хотіли? Адже відсутність обліку дає привід для махінацій з платіжками і довести ти нічого не можеш.

А тарифи? Чому вони такі захмарні? Бо власники владних кабінетів — олігархічні клани, і чим вище тариф, тим більший прибуток. І тарифи ніколи не будуть у них економічно обґрунтованими. Замість того, щоб знижувати свої втрати, вони просто їх закладають у тариф, адже так простіше. Споживач заплатить за все. І відмовитись він не може від послуги, бо закон не дозволяє. Мусиш платити. Є в тарифах так звана інвестиційна складова, типу призначена для розвитку. Але вона просто розкрадається. Як? Дуже просто — завищенням цін на матеріали та виконані роботи. Ну, про різні відкати ви ж чули. Як тільки з'являється вільна копійка, то її зразу намагаються витратити через різні фірми, щоб заробити собі добавку до зарплатні.

Переконаний, що такий безлад відбувається не лише в Київенерго, а й в інших регіонах. Монополісти в інших галузях чудять аналогічно, наприклад, Київоблгаз та Київгаз. Знаю не по чуткам.

До речі, «Поступ» пропонує націоналізувати всі стратегічні енергетичні підприємства. Надприбутки повинні залишатись у державній казні і йти на розвиток України.

Так що ж з усім цим робити? Вихід глобальний — прибрати олігархію від влади. Адже вона має лише одне завдання — дерибанити Україну. Також потрібен ефективний власник, який буде працювати за чіткими правилам та законам в інтересах України.

Але ж прибрати олігархію це поки стратегічне завдання. А що можна робити сьогодні? А сьогодні ви можете не платити по надуманим тарифам за "втюхані" вам послуги чи енергоносії, які ви собі в тій кількості чи якості не замовляли. Треба суцільними не платежами заставити владу вплинути на власників монопольних енергокомпаній, щоб ті почали модернізувати свої підприємства задля зменшення собівартості послуг, щоб ті встановили за власний рахунок тотальний поквартирний і побудинковий облік енергоносіїв. Також споживач послуги повинен мати можливість власноруч вирішувати в яких обсягах йому споживати послугу, а не платити за те, що йому, можливо, і не потрібно було.

І трохи про субсидії. Субсидії треба відміняти! Адже саме вони є законним механізмом розкрадання українського держбюджету олігархією. Завдяки субсидіям тарифи можна піднімати до безмеж, адже держбюджет за все заплатить. Завдяки субсидіям у громадян відсутня мотивація до економії, адже за все заплатить держава. Дякуючи субсидіям, велика частина "хитрих" громадян паразитує на грошах платників податків, бо ми всі знаємо яка велика частина економіки в тіні. Тут ви можете запитати, а, мовляв, якщо самітня бабуся живе в трикімнатній квартирі і її пенсії не вистачає на комуналку, то що тоді. А тоді є кілька варіантів: або здавати зайву житлову площу в оренду, або продати квартиру і купити меншу, або хай родичі бабусі платять комуналку, які будуть успадковувати нерухоме майно, або передати квартиру державі і тоді держава заплатить комуналку. Тобто, вихід завжди є, треба лише його шукати.

Кожен споживач повинен із власної кишені платити за спожиту послугу!

Енергоносій чи енергопослуга повинна коштувати дорого!

Всі ці заходи заставлять громадян України економити енергоносії, що в кінцевому етапі виведе Україну на рівень енергоефективних провідних країн світу. 

Сергій Солодкий,
Професійний енергетик із стажем,
Член Ради організації "ПОСТУП"

Інші статті з цього номеру