Путін прийняв указ, що українці без російського паспорта на окупованих територіях можуть бути видворені геть, якщо "представляють загрозу нацбезпеці країни". Українські посадові особи дали поради, що робити. Які виявились діаметрально протилежними, на думку багатьох.

Так, уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець на телемарафоні заявив: "Я б порадив брати російський паспорт, все ж таки для себе прийняти рішення вижити. Це найголовніше. Ми розуміємо, що це відбувається під тиском, фізичним тиском. Тому взяти паспорт, вижити, дочекатися, коли ми звільнимо цю територію".

Водночас, віце-прем’єр-міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук у своєму Telegram-каналі написала інше: "Мої рекомендації українцям на ТОТ (тимчасово окуповані території) залишаються тими самими: російські паспорти не брати; з окупантами не співпрацювати; по можливості виїхати; чекати на ЗСУ".

Це роздвоєння думок влади спробував відрегулювати радник голови Офісу Президента Подоляк: "У порадах представників держави Дмитра Лубінця та Ірини Верещук громадянам на окупованих територіях немає жодних суперечностей. Якщо ви маєте змогу не отримувати російський паспорт, намагайтеся не отримувати. Якщо вам необхідно взяти російський паспорт, щоб уникнути репресій, катувань – беріть", – сказав він.

Якщо потрібно спеціально роз'яснювати, що мали на увазі державні особи, то проблема все-таки є. Вона в тому, що у влади відсутня єдина інформаційна політика, яка б давала відповіді на запитання громадян.

Так, хоч Подоляк і спробував роз'яснити, але стало ще більш незрозуміло, бо те що, бачать у Києві, зовсім не так бачать, навіть у Харкові чи Дніпрі, не кажучи вже про ТОТ.

Немає вини громадян у тому, що вони опинилися на окупованих територіях. Це у Сталіна всі, хто був в окупації, – апріорі вважались ненадійними. Те, що українські території опинились в окупації, – це пряма вина всіх урядів України (а сьогоднішнього – в більшій мірі), які проводили недолугу зовнішню та внутрішню політику.

На сьогодні у держави нема єдиної позиції у цьому питанні. Влада має чітко пояснити, як себе вести громадянам на тимчасово окупованих територіях, щоб громадяни не робили помилок і розуміли логіку дій, щоб потім до них не було претензій після деокупації.

Переможемо!

ЗА ВЕЛИКУ УКРАЇНУ