На другому році війни з Росією, та на четвертому році правління нової влади на чолі з Зеленським, нова команда так і не спромоглася провести жодної серйозної реформи в економіці. Можливо, спочатку винні були старі попередні кадри, яких багато було, та явно бракувало досвіду. А тепер у них (так, у НИХ, як виправдання!) винна війна. Все, на що спромоглася влада, – це очолити існуючі фінансові потоки, але боротися з ними ніхто і не думав.

Розглянемо ситуацію на прикладі кількох крупних сфер – митниця, гральний бізнес, банківський бізнес.

Митниця.
З достовірної інформації від офіційних імпортерів – серйозних проблем на митниці вони не мають взагалі. Але всіх сірих та чорних імпортерів продовжує «кришувати» митниця. Середні та дрібні приватні перевізники за певну винагороду перекинуть через кордон вантаж без проблем. За інсайдерськими даними, західна митниця збирає в місяць до 1 млн доларів готівкою.

Гральний бізнес.
Цей бізнес так і не був виведений з тіні, його ще сильніше загнали в підпілля. Бо заробляє і «кришує» його поліція, податкова, місцева влада. За даними Мінфіну за 2022 рік ігорка заплатила лише 80 млн грн податку з доходу і нуль податку на прибуток. Більш детального пояснення Мінфін не дає. А загальна ємність ігорного ринку оцінюється спеціалістами до 150 млрд гривень на рік. Цифри все кажуть самі за себе.

Банківський бізнес.
Війна дійсно вплинула на банки. До війни вони не дуже кредитували, а тепер взагалі перестали, бо ризики. Та і дійсно, нащо кредитувати, якщо можна заробляти гроші з нічого і без ризиків.

Так, за останні півроку різко зросли депозитні ставки банків для фізосіб, з 5% до 18%. Звідки банки беруть гроші на виплати таких великих відсотків? У НБУ беруть! Бо ви даєте банку свої гроші під 18%, а банк їх дає НБУ під 23%. Тобто чистого заробітку 5%. А якщо банк взяв за кордоном дешеві гроші під 3%, а віддав нацбанку під 23%? То чистий заробіток складає 20%. А де бере гроші Нацбанк? Друкує! Тобто, гроші не працюють на економіку, а гроші просто роблять гроші для тих, хто в темі та в долі.

Боротьба з корупцією не ведеться, а імітується. Зарплати в конвертах продовжують платити. Великий бізнес продовжує мінімізувати базу оподаткування через ФОП. І так далі.

Влада прикривається війною, щоб пояснити відсутність реформ в Україні. Але війна завжди відкриває нові можливості, якими просто треба скористатись. Саме під час війни треба проводити радикальні реформи.

Все починається з економіки. Реформи – це фундамент побудови ВЕЛИКОЇ УКРАЇНИ.

Переможемо!

ЗА ВЕЛИКУ УКРАЇНУ