В Україні суттєво зросло використання української мови у повсякденному житті, зокрема вдома, на роботі, навчанні чи під час пошуку інформації в інтернеті. Про це  свідчать результати нового опитування.

Опитування у грудні 2022 року провів Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) на замовлення представника  інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України.

Результати продемонстрували стрімке зростання використання української мови у всіх сферах у порівнянні з попереднім опитуванням, яке проводилось у 2017 році.

Згідно з результатами опитування, на запитання про мову в повсякденному житті, 41% респондентів сказали, що спілкуються тільки українською мовою, ще 17% - "у більшості ситуацій" українською, натомість тільки російською говорять 6%, а переважно російською - 9%. Ще 24% сказали, що вживають обидві мови "рівною мірою".

І що важливо!

При цьому, судячи з відповідей, тенденція до збільшення використання української мови спостерігається на Сході та Півдні. Україномовних людей там тепер не менше, ніж тільки російськомовних - 29% проти 27%.

Згідно з відповідями, вдома з родиною тільки українською спілкуються 50% респондентів, переважно українською - 12%, обома мовами порівну - 19%, тільки або переважно російською - 16%, іншими мовами - 2%.

На роботі чи навчанні українською спілкуються трохи більше людей, ніж удома: про вживання тільки української заявили 50%, а російської - 4%. Переважно українською говорять 18%, тоді як переважно російською - 7%. Ще 19% респондентів відповіли, що рівною мірою використовують обидві мови.

Ми всі знаємо, що питання використання російської мови в Україні було використано для кремлівської пропаганди. Для роздмухування ворожнечі по лінії мови. І в багатьох випадках їм це вдалося.

Але російська агресія це питання звела майже нанівець.

Хоч тенденція і позитивна, але до перемоги в цьому питанні ще далеко.

Перемога тут полягає не в тому, щоб всі громадяни перейшли на використання української мови в усіх сферах життя. А в тому, щоб це було зроблено ДОБРОВІЛЬНО, а не через примус.

Треба створювати умови для розвитку української мови. І ні в якому разі не докоряти українським громадянам за вживання російської мови. Бо це призводить до зворотного ефекту і стимулює російську ворожу пропаганду.

Якщо коротко - то той, хто докоряє людині, що вона "говорить на мові окупанта" є свідомим чи несвідомим провокатором і фактично допомагає пропаганді ворога.

Одночасно, з іншого боку, використання української мови в держустановах, при обслуговуванні клієнтів у публічній сфері працівниками має бути безумовним!

Переможемо!

ЗА ВЕЛИКУ УКРАЇНУ
"Поступ"