Тезис, который не относится напрямую к теме этой моей публикации, но важный: дофига людей, которых я считал вполне разумными, вдруг перестают думать. И это я заметил на этой публикации. Кто из вас в публикации заметил, что я против раздельного сбора мусора?

В публикации я говорю о рисках (затратах), которые стоит учитывать, и о том, что это нужно рассматривать в комплексе с заводом по переработке. Но многие люди восприняли именно то, что я против раздельного сбора.

Пакетик від чаю потрібно розділити на 4 види сміття: вміст чайного пакетика до органіки, етикетку — до паперу, скріпку — до металу, пакетик і нитку — до текстилю.

Вчора на сесії (Чернігівської міськради — Ред.) дуже жваво обговорювали ідею роздільного збору сміття. Як це сучасно і як це відповідає Державним програмам.

Якби ти просто кинув роздільне сміття і воно там саме кудись розсмокталось, то було б дуже класно. Але що ж насправді стоїть за роздільним збором сміття. Спробуймо розібратися.

  1. На сміттєвому майданчику сьогодні стоїть 5-7 кубових контейнерів, куди скидають сміття одного типу. До речі, ще є кільця для велокогабаритного сміття. Але навіть із цим мешканці не можуть розібратись і, як наслідок, і в контейнери, і в кільця кидають однакове сміття. Якщо ж розділити на чотрити типи, то контейнерів вже треба буде не 5-7, а 10-12, тому що якогось сміття вже буде 2.5 куби, а якогось — 0.3 куба, але він займає окремий контейнер.
  2. Треба провести назвичайно дорогу інформаційну кампанію, щоб люди розуміли, чому скло у зелений бак, а папір — у синій. А головне, що дуже великому прошарку просто пофігу...
  3. Далі питання логістики, тому що різне сміття потрібно збирати за окремим графіком різними сміттєвозами. То скільки техніки треба докупити в КАТП?
  4. Добре. Наставили баків, «видресерували» людей, накупили техніки, зібрали роздільно сміття... А що з ним робити далі? Захоронювати на полігоні разом чи окремеми зонами? А яка тоді буде у людей мотивація роздільно його збирати в п.2? Якщо переробляти, то на якому переробному заводі? А чи достатньо буде такої роздільності, яку ми отримаємо? Може вийти так, що переробний завод потім кожну купу буде однаково переробляти для розділення сміття. Так може не витрачати подвійно ті ж самі гроші, а одразу орієнтуватись на завод, який орієнтований на нерозділене сміття?

Питання про роздільний збір сміття потрібно порушувати не окремо, а разом із вибором технології сміттєпереробного заводу. 

P.S.: А тепер трохи глибше стосовно теми сміття і фактів. У Європі все більш-менш зрегульовано і вони роблять розділення сміття, не зважаючи на вартість. Можливо, це обумовлено тим, що в Європі не так багато вільного місця. Можливо, навіть має місце бізнес лобі, але вони сміття сортують. Щоб ви розуміли вартість, то в Польщі вивезення сортованого сміття коштує 12-20 злотих (90-150 грн) на людину в місяць і не сортованого 15-36 злотих (115-270 грн). Ще про розвинені країни. США розвинена країна? Там є роздільний збір сміття? Є. Його ділять на три види. Тепер увага! Вид перший — садове сміття. Це листя, трава і картонний одноразовий посуд, забруднений жиром, наприклад, піцою. Другий вид – вторинне сміття. У такий контейнер разом потрапляє і скло, і метал, і пластикова пляшка без кришечки. Кришечка не вважається вторсировиною. Третій тип сміття — усе решта. Це реально можна назвати роздільним збором сміття? Ви серйозно?! Тобто, фактично відокремили тільки компост — садовий, сміття, яке, навіть на звалищу не представляє особливої шкоди. Тепер найцікавіше. Що вони роблять із сміттям для вторсировини? Переробляють? Ні! Вони його відправляють до Китаю. Вони його не переробляють. Зовсім нещодавно була проблема, що Китай перестав приймати сміття із США, бо воно брудне.