На сьогодні вся енергетична сфера в житлово-комунальному господарстві є фізично та морально зношеною, застарілою та неефективною. Я маю на увазі, в першу чергу, теплопостачання, електропостачання, газопостачання. Ступінь зносу, по різним оцінкам, складає 85%. Тобто, ще кілька років і ВСЕ!!! В дуже недалекому майбутньому нам загрожує повний розвал всієї системи енергозабезпечення ЖКГ, і, як наслідок, можливі техногенні катастрофи місцевих масштабів, а згодом і всеукраїнського масштабу.

То чи є порятунок, чи ми всі підемо на дно? Вихід є!!! Він буде болісним та дорогим, але він є. Для виходу з ситуації треба рухатись в кількох напрямках одночасно:

  1. Повне знищення застарілого житлового фонду разом з енергомережами. Такий досвід є в Світі і він показав свою ефективність. Адже інколи ремонтувати старе значно дорожче, ніж все зламати і побудувати нове. Де брати на це гроші? Дуже просто – зацікавити забудовників. 

Як приклад: зноситься 5-и поверхова «хрущівка», а на її місці будується 25-и поверхівка.

  1. Капітальний ремонт існуючих енергомереж із застосуванням сучасних ефективних технологій. Тут для фахівців все абсолютно зрозуміло, але є кілька негативних факторів. В цьому не зацікавлені виконавці робіт, бо на ремонтах гарно заробляють. Адже ремонти - це вічний бізнес. Де брати на це все гроші? Дуже просто – постійне підняття тарифів.
  2. Це принципова зміна самого підходу до енергозабезпечення ЖКГ. Іншими словами, це реконструкція (модернізація) існуючого, тобто щось залишаємо, щось переробляємо, а щось просто знищуємо. Тут зупинюсь більш детально.

3.1. Необхідна зміна державних будівельних норм, яка спростить та полегшить роботи з модернізації систем енергозабезпечення. На сьогодні ще дуже багато застарілої законодавчої бази, що є залишками «совка». Тобто багато є «не можна», а чому «не можна» не зрозуміло, бо логіка та знання підказують, що вже давно «можна».

3.2. Введення реальної конкуренції на ринок щодо енергозабезпечення ЖКГ. Тобто в цю сферу треба пустити всіх бажаючих, навіть іноземців. На сьогодні формально у нас також кожен може працювати в сфері енергозабезпечення ЖКГ, але реально все є трохи інакшим. Є часткова або повна монополізація робіт та послуг. Є суцільна корупція та процвітають «відкати».

3.3. Верховна влада України має дозволити громадянам самим вирішувати, що їм робити і як у сфері енергозабезпечення. У нас громадяни не такі дурні, як думає наша «розумна» влада і здатні на самоорганізацію. Звичайно, цій самоорганізації потрібно сприяти та допомагати, а не перешкоджати. Тобто, люди готові будуть вкладати свої власні кошти в енергомодернізацію при умові, що влада буде гарантувати допомогу і фінансову, і організаційну. Перед реальним ризиком техногенної катастрофи люди знайдуть вихід. А сьогодні нам залишається сподіватись на Бога та на радянських інженерів, які заклали у всі мережі хороший запас міцності.

3.4. Держава Україна має створити всі умови, щоб вкладати кошти в ЖКГ було вигідно економічно, тоді туди підуть гроші і інвесторів юр.осіб, і приватні, і державні. Приклад: побудувати завод з виробництва базальтового утеплювача та звільнити його на 20 років від всіх податків і зборів.

Тобто, на сьогодні в сфері ЖКГ потрібні радикальні реформи. Звичайно, радикальні реформи потрібні і в економіці, і в правоохоронній сфері, і в армії.

А щоб радикальні реформи проводити, то влада має думати не про рейтинги і про власний піар на наступні вибори, а лише про УКРАЇНУ. Існуюча влада, як власне і попередні, не хоче і не буде думати про Україну. Вони думають лише про власні кишені, бо Україна для них – власний бізнес-проект. Все дуже просто, при владі були і є олігархічні клани. І без зміни існуючої системи влади олігархію прибрати не зможемо.

Треба змінювати систему влади. Треба впроваджувати нову систему управління ГРОМАДЯНСЬКА РЕСПУБЛІКА.

P.S. В цій статті було трохи необхідної теорії, реальні пропоновані практичні кроки будуть в наступному матеріалі.

Сергій Солодкий,
фахівець в сфері тепло та газопостачання