
Демократія, тобто демократична система влади, перестала бути прогресивною вже давно. І її треба змінювати. Бо змінились умови життя людства. У чому полягають вади демократії? Найперше те, що народні обранці фактично безвідповідальні за свою діяльність. Шляхи відізвати депутата, який погано виконує свої обов’язки і не відстоює інтереси свого виборця, існують лише теоретично. Але на практиці це занадто складно й жодного разу не застосовувалося за всі 30 років незалежності. Тому політики, начебто обрані народом, не відчувають відповідальності за свої дії та політичні рішення. Якщо людину вже обрали, то можна п’ять років творити все, що заманеться, продаючи свій голос і підтримуючи лобізм олігархів за гроші, а потім зробити кілька популістських жестів та грошових вливань перед виборами – і переобратися на новий термін.
Крім того, влада, яку ми начебто обрали, не представляє більшість виборців. Якщо перерахувати відсоток голосів, поданих за політичні сили, що пройшли у владу, та при цьому згадати, що явка виборців ледь сягає половини, то виходить, що країною керують люди, яких підтримали менше третини від загального числа виборців. А що робити тим людям чиї обранці не пройшли до влади? А що робити тим, хто не побачив серед партій і політиків-одноденок достойних кандидатів з дієвою програмою?
Ці вади демократії породжують систему безвідповідального правління державою. Але чи є вихід? Треба міняти саму систему впливу народу на формування влади!
Зараз Україна потребує значних реформ – найперше у сферах економіки, армії, судової влади. Країні потрібне усунення олігархів та монополістів від фінансових потоків держави. Але будь-яка реформа має спиратися на законодавче підґрунтя – і тут важко переоцінити роль депутатів Парламенту. Якщо вони не будуть відчувати відповідальність за кожне своє голосування у Верховній Раді, то нам буде важко змінити країну на користь усіх громадян, а не лише купки олігархів, що заносять у парламент валізи доларів.
Закони і рішення, що зараз приймаються владою, часто-густо спотворені поправками лобістів або повністю викривлені так, що перекладають основний тягар на плечі більшості громадян, роблячи при цьому виключення для олігархічної меншості. І робиться це від імені нас з вами, бо ми все ще не маємо ефективних механізмів притягнення народних обранців до відповідальності перед їхніми виборцями.