ДОКТРИНА «ГРОМАДЯНСЬКА РЕСПУБЛІКА»

Розділ VII. ВЕЛИКА УКРАЇНА

Питання 4. Яким чином держава буде регулювати великий приватний капітал? А не призведе це до дроблення, або виведення?

Відповідь. Держава в справи бізнесу, в тому числі і великого, втручається завжди і всюди. Якщо в справи бізнесу держава не втручається, то тоді сам бізнес втручається у справи держави. До певної міри одночасний вплив держави на бізнес і бізнесу на державу є всюди. Це тільки в дитячих книжках про демократію і ліберальну економіку держава не втручається у справи бізнесу і не повинна цього робити.

Яким чином здійснюється державне регулювання чи втручання в справи капіталу?

У держави для цього є велика кількість інструментів. І фіскальних, і митних, і дозвільних, і заборонних, і протекційних, і методів прямого контролю (участь в капіталі або пряме управління, націоналізація чи приватизація).

Через податки держава може збільшувати або зменшувати ділову активність загалом. Через систему заборон та дозволів держава може впливати на окремі сегменти бізнес-середовища або, навіть, і окремі суб’єкти господарювання. Методів і механізмів дуже багато. Їх важко навіть всі перерахувати, а не тільки розповісти про них. 

А не призведе регулювання держави до дроблення чи виведення капіталу? 

Так, призведе, якщо державна економічна політика направлена саме на дроблення та виведення капіталу. І, навпаки, якщо держава хоче розвитку економіки, то процес регулювання здійснюється саме в цьому напрямку. А якщо влада знаходиться в руках олігархії, як зараз в Україні, то через державні інструменти контролю досягається результат максимального сприяння розвитку тих секторів економіки, які знаходяться під контролем або належать олігархії, яка при владі.