
Декілька днів назад я був учасником дуже цікавої дискусії про олігархів. Було багато різних тез та думок на цю тему. Але впродовж плідної розмови я дійшов висновку, що багато хто не розуміє сучасне тлумачення про олігархів та олігархії, тому я вирішив підвести невеличкий підсумок та висловити правильну думку щодо цього. Враховуючи те, що засоби масової інформації постійно розповідають нам, ніби влада веде активну боротьбу з олігархами, ми розуміємо, що це є звичайнісінький розподіл фінансових потоків та сфер економічного й політичного впливу.
З точки зору нинішньої влади, олігарх – це бізнесмен, який, володіючи великим бізнесом, має вагомий вплив на владу. Але успішний бізнесмен, який займається виключно бізнесом, створює робочі місця, втілює соціальні програми, та, найголовніше, не обіймає ніяких державних посад і особисто не впливає на політичну ситуацію в країні - не є олігархом. Такий бізнесмен нічого поганого для суспільства не робить. Його бізнес навпаки потрібно захищати та всіляко підтримувати. Але тільки-но цей бізнесмен займає будь-який владний пост, то це вже прояв олігархії, і він миттєво стає олігархом. Отже олігархія - це зрощування бізнесу та влади. Тобто не вплив на владу, а саме злиття бізнесу та влади. Олігарх - це поєднання в одній особі і бізнесмена, і державного діяча. Якщо такого поєднання немає, то це не олігарх, а звичайний бізнесмен. Наприклад, зараз такі бізнесмени як Ахметов чи Коломойський не є олігархами, тому що вони не займають ніяких державних постів. Але вони мають змогу керувати деякими політичними процесами. І це не тому, що вони є олігархами, а тому, що вони впливові бізнесмени, а їх вплив переважує слабку політичну волю чинної влади. Тобто, олігарх — це не просто багата людина, а це можновладець, який пише закони, ухвалюючи правові та державні рішення у своїх приватно-групових інтересах. Такий бізнесмен є державним діячем та в такому статусі несе загрозу суспільству. Ось це і є звичайний прояв олігархії, яка використовує монополізовані нею сектори економіки для концентрації у своїх руках політичної влади, а політичну владу — для збільшення власних капіталів. Сучасна олігархія володіє економічними, інформаційними, промисловими та політичними ресурсами. Тобто ми одержуємо звичайну формулу збагачення, яка десятиліттями працює в Україні – вкладання грошей у вибори > прихід до влади > повернення грошей з прибутками. Та що необхідно зробити в країні, щоб олігархи стали звичайними бізнесменами?
Потрібно боротися не з олігархами, а з самим явищем олігархії, тобто створювати такі закони, коли б зрощування бізнесу і влади унеможливилося. Наприклад, якщо потрібно знищити гризунів, то потрібно боротися, в першу чергу, не з гризунами, а зі смітником, на якому харчуються гризуни. Так і нам потрібно змінити нормативно-правову базу, щоб знищити існуючу олігархічну систему. Таким чином, для вирішення таких важливих питань, пов’язаних з усуненням олігархів від влади, необхідно детально ознайомитись з Доктриною «Громадянська республіка» ГО «Поступ», де чітко вказані шляхи, які приведуть суспільство до таких змін, бо саме тільки така форма правління, як Громадянська Республіка, має усі шанси на викорінення олігархії. Але необхідно пам’ятати, що від бездіяльності та очікування жодних змін не буде. Кожен, хто не байдужий до долі нашої держави та мріє про Велику Україну, повинен вже сьогодні приєднатися до однодумців та вступити до ГО «Поступ». Або, якщо з якихось причин не хоче вступати, то сам негайно нехай створює відповідну організацію, розвиває її та йде зазначеним курсом! Діючих організацій, подібних «Поступу» ми поки не зафіксували. Тому варіантів всього два: або приєднатись до нас, або самому це створити. Тільки разом можливо побудувати Велику Україну.
Лукашенко Євген, член ГО «Поступ»
Чому ми так багато уваги приділяємо до того, кого вважати олігархом, а кого ні? Бо можна подумати, що ми до якихось незначних питань пристібалися. Яка різниця між тим, що олігарх - це бізнесмен, який впливає на владу, і тим, що олігарх - це бізнесмен у владі. Яка різниця? Що в лоб, що по лобі? Але це дуже велика різниця. Бо боротьба із впливом - це одне, а боротьба із тим, щоб бізнесу не було у владі - це зовсім інше. В першому випадку не потрібно робити ніяких реформ. Достатньо просте зміцнення сили влади. Навіть просте придушення бізнесу великого бізнесмена вже зменшує вплив. Але і наносить шкоду і бізнесу, і, відповідно, країні. А для того, щоб прибрати олігархію, як явище, як поєднання бізнесу і влади (а не вплив), то треба змінювати систему влади. Якщо не змінювати систему влади, а просто боротись із впливом, то олігархія нікуди не дінеться, а просто буде чекати моменту послаблення влади і візьме своє.
Твердохліб Максим, Голова Ради ГО «Поступ»