
Сьогодні дуже багато громадян, не особливо задумуючись, вам із впевненістю скажуть, що розподіл влади на три незалежні гілки (судову, законодавчу і виконавчу) – це правильно! Так і має бути! В якості аргументів зазвичай наводять такі основні два. Перший – щоб не було узурпації влади. Другий – для того, щоб забезпечити баланс політич-них сил, що сприяє стабільності держави.
Давайте трохи розберемось із цим питанням.
По-перше, узурпація влади. Що це таке? Вікіпедія каже, що це захоплення влади. Насильницьке, протизаконне захоплення (результат агресії) влади або привласнення чужих прав або повноважень. Тобто узурпація – це не концентрація влади в одних руках, а саме незаконний захват влади. А якщо концентрація влади відбувається в одних руках законним шляхом? Ну, наприклад, коли представники однієї партії мають велику підтримку народу і виграють всі вибори. Місцеві, парламентські, президентські, тощо. І це дає їм можливість призначати суддівський корпус та формувати повністю уряд. Тоді вся влада потрапляє в одні руки – руки однієї партії. А в будь-якій партії, як ми всі розуміємо, завжди є керівний орган і майже завжди реальний голова партії. Тобто фактично вся влада, яка теоретично має бути поділена на три незалежні гілки, контролюється з одного центру. Таке часто трапляється в демократичних країнах. І що, катастрофа відбувається? Майже ніколи. Що, зразу диктатура з’являється? Теж ні. Просто влада сильна. І все залежить не від того, сильна влада чи ні, а від того, що вона робить або не робить.
З узурпацією розібрались. Тепер про баланс гілок влади. Одна з головних причин, чому пропонується розподіл влади – це якраз баланс різних політичних сил між собою. Питання, а навіщо цей баланс потрібен? Кому це треба? Народу? Ні, не народу. Це потрібно бізнесу. Бо як тільки феодальний лад почав замінюватись демократичною системою влади (владою нового класу – капіталістів), то зразу до влади став приходити капітал. А бізнес у владі (олігархія) переймається тільки одним – інтересами свого власного бізнесу. Ось саме для цього і придумали цей розподіл, щоб одні бізнес-угрупування не могли, використовуючи владу, нападати та рейдерувати інші бізнес-угрупування, використовуючи владу як інструмент. Так, при демократичній системі влади це виправдано. Бо, дійсно, може робити перешкоди для рейдерства. Але для звичайних громадян в цьому які негаразди? Яка, різниця для простого українця, якщо, наприклад, «Рошен» буде належати не Порошенку, а якомусь Сидоренку? Ніяка. Тому баланс різних гілок влади дійсно потрібен при демократичній системі влади. Щоб країна не перетворилась на майданчик капіталістичних воєн між різними угрупуваннями. А такі «війни» несуть в собі нестабільність, що гальмує розвиток країни. Тобто при демократичній системі влади баланс між гілками влади все-таки має бути. Але тут є інший момент. Будь-яке розподілення влади на різні гілки завжди владу робить менш сильною. Якщо влади нема в одних руках, то така влада вже недолуга. Вона не здатна правити країною в часи кризи. Така влада не здатна до реформ. Чого ми і є свідками всі останні десятиріччя української історії. Як тільки якась частина олігархії починає концентрувати в своїх руках владу, то інша частина одразу об’єднується проти першої частини. І розкачує країну для того, щоб не дати всю владу в одні руки. Саме це і є природою всіх Майданів в України за роки незалежності. Не було в Україні жодного випадку, коли б за будь-якими публічними революційними потрясіннями не стояли бізнес-інтереси тих чи інших угрупувань. Зрозуміло, що олігархія вміло маніпулює свідомістю суспільства так, що саме суспільство починає думати, що саме воно стало двигуном «революцій».
І останнє. Для того, щоб налагодити справи в країні, необхідно проводити реформи. Це розуміють всі. Також треба розуміти, що чим гірший стан країни – тим більш радикальні мають бути реформи. А для проведення реформ, навіть, простих, звичайних, а не радикальних, треба сильна і централізована влада. Інакше реформи проваляться. Тому на останок просте риторичне питання: а чи будуть реформи успішні, якщо влада буде розпорошена по різних гілках, угрупуваннях, тощо?