Для перемоги зла достатньо лише, щоб хороші люди нічого не робили. Цей вислів британського політичного діяча Едмунда Берка і сьогодні актуальний, як ніколи. Дуже багато інтересантів зацікавлені в тому, аби ми лишалися пасивними. Не цікавилися політикою, не проявляли себе, як активні громадяни своєї держави.

Це вони навіюють нам через підконтрольні ЗМІ: «політика – брудна справа», «краще все одно не буде», «все вирішать без нас», «тобі що, більше за всіх треба?», «займайся власними справами, а державні – залиш великим дядям». Олігархи і корпорації, корумповані політики та пропагандисти хочуть, щоб люди не виходили зі стану біомаси, економічного планктону або «соціальних дронів», що мають лише примітивні економічні інтереси, але позбавлені політичної волі.

Такими людьми дуже легко керувати, вони слухняно купляють те, що їм рекламують, вони передбачувані, мов ховрашки, а тому можна не звертати увагу на їхні думки, бо можна легко нав’язати їм «потрібну» точку зору. З іншого боку громадянська республіка складається з активних громадян, що усвідомлюють свої права та обов’язки. Вони добре обізнані у політичних і економічних процесах, що відбуваються навколо, і мають сформовану власну думку з питань соціального життя та державотворення. Їм дуже важко щось нав’язати, бо вони вміють організовуватися та захищати власні інтереси, тому з ними завжди доводиться рахуватися. Вони незручні для олігархів та політиків-популістів, але саме з таких людей формується стабільне суспільство.

То ж ким ти хочеш бути: біороботом, «соціальним дроном», сліпою іграшкою в руках у великих дядь? Чи свідомим активним громадянином своєї держави?