Після останніх покращень майже кожен з нас трохи, а дехто і сильно, був вражений сумами в платіжках. А на черзі підходять нові, тому пропоную поміркувати, яка система обліку, індивідуальна чи централізована, потрібна кінцевому споживачу.

Насамперед, потрібно розуміти, що коли ми говоримо про енергію, мова йде не лише про електроенергію, а так само і про теплову енергію, а це опалення та водопостачання гарячої води.

Наразі, як правило, якщо казати про багатоквартирні будинки, повний індивідуальний облік енергії є лише у частини, а всі інші оплачують, виходячи з показників загальнобудинкового лічильника та норми споживання. Отже, маємо ситуацію, при якій споживачі змушені платити за енергію, яку фактично не використовували. А це, в свою чергу, сприяє низькій сервісній відповідальності комунальних підприємств та незадовільному технічному стану комунікацій, що призводить до значних втрат енергії на шляху до споживача. Єдиний спосіб змінити ситуацію - це повний перехід на індивідуальний облік, тобто кожному встановити лічильники.

Лічильники на облік теплової енергії мають бути настільки ж розповсюдженими, як і для електроенергії. Такий підхід дозволить споживачам платити лише за спожиту ними енергію, звісно плата за опалення коридорів та технічних приміщень нікуди не дінеться. А також стимулюватиме комунальні служби утримувати комунікації в належному технічному стані, адже надходження коштів до них буде напряму залежати від якості наданих послуг. Ще однією перевагою індивідуального обліку є можливість “тонкої” економії, наприклад, мінімальне використання опалення в робочі часи, коли вдома нікого немає.

Підсумовуючи, можна сказати, що наразі немає жодної об’єктивної причини для населення використовувати централізований облік спожитої енергії, не тільки через те, що його недосконалість призводить до значних переплат, але й через неспроможність раціонально використовувати спожиту енергію. Тому має бути 100% індивідуальний облік енергії, яку споживають громадяни, задля особистого контролю та можливості самостійної економії.