
Завершились місцеві вибори. Відгомоніли фестивалі щедрих обіцянок та красивих слів, закрилися дільниці, голоси підраховано, і новообрані депутати взялись за роботу «виконувати передвиборчі обіцянки». Та чи може виборець бути впевненим, що його обранці кинуться одразу виконувати саме те, що вони наобіцяли людям? Адже у новообраних депутатів зараз свої проблеми – їм треба якось відбити гроші, витрачені на передвиборчу рекламу. Наступні вибори ще не скоро, а лобісти з грошима за «потрібні» (часто корупційні) рішення – вже тут як тут.
Наявні у нинішньому демократичному законодавстві механізми майже не дають виборцям змоги контролювати обраних ними представників, хай би ті й зовсім наплювали на свої зобов’язання. Тому мотивації реалізовувати власні красиві обіцянки у депутатів небагато. Навіть, якби вони й горіли бажанням потрудитися на благо народу – у багатьох для цього просто недостатньо ресурсів та дієвої команди. Як ми можемо на них впливати? Що робити з неефективними депутатами, які відверто не в змозі впоратися з обов’язками?
Як зробити так, щоб їм було вигідно дотримуватись власних обіцянок?
Тільки запровадження громадянської республіки з механізмом відкликання повноважень може вирішити ці проблеми. Коли виборець у будь-який момент зможе позбавити підтримки свого депутата, якщо той перестав його задовольняти, тоді це надасть народним обранцям реальний стимул виконувати свої обіцянки, а не дурити людей від виборів до виборів.