
В сучасному світі все більше уваги приділяється екології, та, зокрема, енергії, виробленої з відновлюваних джерел. Здавалося б, до чого тут Україна? Адже в нас пихтять вугільні електростанції, АЕС, та декілька ГЕС. Але за даними річного звіту CLIMATESCOPE 2019, ми увійшли в десятку найпривабливіших країн в світі з привабливості для інвесторів в “зелену” енергетику. Це не лише відносно престижний фактор, але також дуже важливий чинник наповнення економіки. Нагадаю, що станом на 15 червня 2020 року міністерство енергетики України відзвітувало, що частка відновлювальної енергетики в країні складає 15,5%.
Звісно, на перший погляд, це престижно на світовій арені та достатньо прогресивно в час зростаючого занепокоєння екологічним станом навколишнього середовища. Але які наслідки зазнає економіка і, як наслідок, пересічний українець, спробуємо розібрати нижче.
Для розуміння економічної складової потрібно усвідомити наступну схему: існує певне підприємство ДП “Гарантований покупець,” котре у “зеленої” електростанції зобов’язане викупити згенеровану нею електроенергію відповідно до зеленого тарифу. Котрий передбачає гарантовану купівлю за ціною від 425,36 коп/кВТ*год. Саме на цьому етапі і виникає логічне питання, хто платить за цю енергію? Відповідь достатньо проста: всю куплену енергію ДП “Гарантований покупець” має купити НЕК «Укренерго». Тепер варто врахувати наступні фактори, а саме те, що генерується більше енергії, ніж використовується, насамперед, це технічна необхідність, обумовлена стратегією енергетичного переходу України до 2035 року, та зниження споживання електроенергії в середньому на 7-10%. В сукупності вони та деякі додаткові чинники спричинили ситуацію, при якій заборгованість за компенсацію “зеленого тарифу” НЕК «Укренерго» перед ДП “Гарантований покупець” складає понад 5,7 млрд грн., а це з високим ступенем вірогідності призведе до енергетичної кризи в Україні.
Враховуючи такий стан, можна з впевненістю сказати, що є лише два ефективних метода боротьби з неминучою кризою. Перший - це зниження виплат по “зеленому тарифу” або підвищення цін для користувачів. Для прийняття кожного з них має бути сильна політична воля. Та в будь-якому разі буде незадоволення тих чи інших сторін. Причини такої ситуації різноманітні, та основною можна назвати непродуману політику розвитку галузі. Отже, хотіли як краще - а вийшло...