Нещодавно громадянська організація «ПОСТУП», розмістила свій рекламний борд у місті Києві з написом «ДЕМОКРАТІЮ ГЕТЬ!». Ну і звісно виклала фотографію борду у себе на сторінці в Фейсбуці та отримала численні коментарі до нього. Даємо відповідь на один з поширених помилковий коментар.

В коментарях до посту відносно борду «Демократію Геть!» було дуже багато помилкових або ж спеціально написаних тверджень. Проте переважну їх кількість можливо згрупувати до одних простих запитань. Одним з таких інтегрованих питань можна озвучити так, «Поступ – це проект кремля (Путіна) і хоче збудувати щось на зразок маріонеткових республік ДНР або ЛНР».

Самі пости звучать приблизно так:

• «Ви виконуєте завдання моськовії дробити національно- патріотичні сили перед наступними виборами, перетягнути на свій бік частку зеленого болота і допомогти прийти до влади мертвечуку».

• «Ви запізнились. Динири та линири вже існують. Цього лайна з ароматом мацковії тут не треба».

Яка ж може бути відповідь на такі, м’яко кажучи, «поверхневі» звинувачення?

НУ, ПО-ПЕРШЕ. Україна і так вже республіка. Тим, хто це не знав, прохання перечитати Статтю 5 Конституції України, де чітко написано – Україна є республікою.

ПО-ДРУГЕ. Трохи теорії про Громадянську республіку, яку також може знайти кожен, так як вона знаходиться у відкритому доступі, а саме на сайті. Громадянська республіка - це державний устрій, при якому управління державою є не тільки правом, але й обов’язком громадянина. Це право громадяни реалізують через механізм делегування і тому вибори не потрібні. Влада контролюється Громадянами, а не народом. Це все якось не дуже схоже на той устрій, який встановився в маріонеткових псевдо «республіках».

НУ, І ПО-ТРЕТЕ. Невже маючи такого спонсора як «мацковія», «Поступ» жив би так економно? При наявності такого спонсора бігборди та інша реклама з’являлися б набагато частіше і вербування членів організації відбувалося також набагато жвавіше.

Загалом треба констатувати те, що користувачі Фейсбук не дуже перевантажують себе пошуками істини та першоджерел для розуміння суті. Набагато легше, коли все стисло (і на свою користь) подають до рота і треба лише поставити «лайк» або ляпнути якусь дурню.

«Швидкі висновки - результат загальмованого розуму» (Вольтер).

Ось одна з відповідей на закид в «проросійності», яка чітко описує ситуацію:

«Те, що у вас республіка асоціюється лише з сепаратистами - то є дуже прикро. Бо ви закриті від того, щоб побачити можливі якісні зміни лише через використання одного слова і через страх перед новим. Вам чомусь здається, що ті, хто критикують нинішнє панування олігархів через систему демократії, обов’язково хочуть в расєю. Не треба все нове сприймати як загрозу. Треба розібратись. Погоджуватись чи ні - ваше право. Звинувачувати у проросійськості, сепаратизмі через термінологію «громадянська республіка» - дуже поверхово і шаблонно.»

Також хотілось би привести ще декілька відповідей членів ГО «Поступ» на ті самі закиди про російський слід та незрозумілу агресію при слові «республіка»:

Максим Твердохліб, Голова Ради ГО «Поступ»: Це Ви поспішаєте із висновками. Ми говоримо про зміну системи влади. Ми виступаємо проти демократичної формули влади: гроші - вибори - прихід до влади - повернення грошей із прибутком». Тобто ми виступаємо ПРОТИ ОЛІГАРХІЇ! А Ви про що подумали?

Даниїл Лемешко, член Ради ГО «Поступ»: От же ж заплювали гарний політичний термін «республіка». Республіка, по суті, - це все, що не автократія. Зараз Україна - теж республіка. Нажаль поки демократична, а не Громадянська.

Максим Твердохліб, Голова Ради ГО «Поступ»: Щось Ви все перемішали в кучу. І Порошенка, і Медведчука. І москалів. А Ви можете спробувати від них взагалі абстрагуватись? Спробуйте, будь ласка. Тим більше, що ми з ними ніяк не пов’язані. Але Ви дуже правильне запитання задали: «що взамін?». Якщо б ми нічого не пропонували взамін, то не робили б такого провокативного борду. Ось, що взамін. Ознайомтесь, будь ласка, із четвертим розділом.

Дмитро Тацій, член Виконкому ГО «Поступ»: Коли починають порівнювати Громадянську республіку з ДНР і ЛНР, то зразу стає ясно, що людина нічого не розуміє по суті і, навіть, розбиратися не хоче.

Олександр Черниш, Член Ради ГО «Поступ»: Навішувати ярлики не розібравшись в суті питання - це достойна поведінка. І справді. Навіщо думати? Позиції вже вкладені в голови через ЗМІ. Щоб не сказав - відразу запишуть в якийсь табір - рашка чи толерастний Захід. І обов’язково в цьому таборі платять гроші. Раніше казали: «ти не думай, за тебе партія думатиме». А тепер те ж саме, тільки замість партії олігархічні ЗМІ.