Продовжуємо цикл матеріалів, де роз’яснюємо сутність Доктрини «Громадянська республіка». Пропонуємо Вам текст наступної частини Доктрини.

Витяг з Доктрини

Розділ V. Першочергові реформи.
Реформа армії.

Кожен громадянин має бути готовий обороняти свою країну. У випадку агресії вся країна стає армією, вся територія країни стає «театром» бойових дій чи партизанської боротьби. Але до агресії слід готуватися постійно. Історична мудрість каже: “Хочеш жити в мирі — готуйся до війни”. Якщо ми завжди будемо до неї готові, то її ніколи не буде. Це означає, що військова підготовка повинна проводитися завжди і всі в ній мають брати участь незалежно від соціального статусу чи посади. Президент, Прем’єр-міністр, Голова Верховної Ради та інші — теж не виняток. Усі вони мають проходити навчання разом зі звичайними Громадянами. Справа захисту Вітчизни — це справа ВСІХ Громадян. Ті, хто з різних причин не можуть тримати зброю в руках, теж повинні бути захисниками. Адже будь-яка перемога здобувається не на фронті, а в тилу. Мілітаризоване суспільство неможливо перемогти. Мілітаризація суспільства і є головним вектором реформи армії. Це вимушений захід, який обумовлений агресивними діями нашого сусіда.

Ми маємо відновити традицію, де кожен Громадянин — захисник. Проти такої України жоден ворог не матиме шансів на перемогу. Для цього в країні повинно бути створене професійне військо та система загальної військової підготовки. Професійне військо має бути високотехнологічним і ситуативно брати участь у миротворчих операціях у всьому світі за міжнародними та двосторонніми угодами держави. Служба в такому війську буде привілеєм та кращою школою національної еліти. Проте, у випадку агресії військо має легко «розгоратися» і ВЕСЬ народ повинен ставати армією. Громадяни готуються діяти, як у складі регулярних військ, так і у партизанській боротьбі та диверсійних діях на території ворога.

Ці принципи військової організації взяті з прикладів військ Сінгапуру, Швейцарії, Ізраїлю. Вони необхідні в тих випадках, коли по сусідству знаходяться сильні та агресивні сусіди. Ці принципи довели свою ефективність на практиці.

ПЕРЕХІД ДО ГРОМАДЯНСЬКОЇ РЕСПУБЛІКИ (ПРОГРАМА-МАКСИМУМ)

Для проведення першочергових реформ у руках у Громадянської сили має бути вся повнота влади. Це означає, що в неї повинна бути абсолютна підтримка народу, а також повний контроль над всією вертикаллю влади. Залежно від того, як будуть реалізовуватися основні базові реформи, будуть дозрівати умови для еволюційного перетворення України з демократичної республіки в громадянську республіку. Поступово впроваджуватимуться різні елементи нової системи організації влади.

Але побудовою Громадянської республіки справа не може закінчуватися. Хоча б з тієї причини, що Громадянська республіка — це все-таки інструмент формування прогресивного уряду. Інструмент формування нової, відповідальної політичної еліти. Тут на порядку денному буде порушуватися питання про курс нової Громадянської республіки, а саме: куди вона буде рухатися, яке місце в єдиній геополітичній системі світу буде займати.

 

Питання щодо ідеології та відповіді на них організації «Поступ»

Питання 1.

Якщо людина не хоче служити в армії, відповідно, не хоче бути захисником України, то що робити з таким піплом? Адже таких буде не мало точно.

Відповідь 1.

Для таких має бути альтернативна служба, як це робиться. Для тих, хто прямо відмовляється без аргументів, - наслідки не можемо сказати. Чи примусово забирати, чи штрафи. Якщо штрафи, то сума має бути дуже серйозною, щоб не відкупались просто від служби. Але в будь-якому випадку, як говорилось, той, хто не проходив службу, позбавляється права обіймати державні посади. Позбавляється певних соціальних преференцій.

Відповідь 2.

Якщо людина не хоче бути захисником України, тобто країни, в якій живе, то і країна має відноситись до нього відповідно. Буде обмеження в правах. Детальніше це буде визначено, коли Громадянський уряд прийде до влади. Зрозуміло, що треба розрізняти небажання служити і неможливість за станом здоров’я та через релігійні переконання. Тоді є альтернативна служба. І, звісно, що треба мати нормальні умови в самій армії та якісь преференції тим, хто відслужив.

Відповідь 3.

До НЕгромадянина взагалі ніяких питань немає. Він платить податки, за які забезпечується база збройних сил та резерву. Громадянин має бути залучений до системи оборони в один зі способів: регулярна армія, підготовлений військовий резерв, резерв допоміжних служб (медична, транспорт, інженерна). Навчання/підготовка регулярного війська - постійна, резерву - періодична за місцем проживання.

Відповідь 4.

1. Для тих, хто з особистих переконань не може брати до рук зброю, можлива військова служба, яка не передбачає безпосередньої участі в бойових діях, наприклад, в логістичних, медичних формуваннях, органах інформаційної і кібербезпеки.

2. Для тих, хто взагалі відмовляється захищати країну від збройної агресії, буде альтернативна цивільна служба, а саме виконання різного роду громадських робіт. Ці різного роду громадські роботи мають бути тяжкими, брутальними і ганебними. Щоб не хотілось не хотіти захищати свою Батьківщину! Але можливість така все-таки має бути.

Питання 2.

А чи не поверне це до ситуації з СРСР і диктатурою!?

Відповідь 1.

Цьому повинні запобігти перший та другий постулати. Особливо, другий. Якщо ж при їх виконанні буде створена диктатура, то значить таке бажання населення.

Відповідь 2.

Обов’язковість проходити військову службу не стає причиною формування диктатури. Навпаки, добре підготовлені у військовому плані громадяни - природний запобіжник створенню диктатури без їх бажання. Тож диктатура при Громадянській республіці може виникнути не через військову реформу, а через підтримку такої форми правління громадянами.

Питання 3.

А звідки гроші на це брати? В нас вже був досвід, коли за зброїю були попереду планети всієї, а цивільні не мали звичайних побутових речей. Навіщо нам на це витрачати гроші? Відповідь 1. Тут варто ще раз зауважити, що економічні реформи ляжуть в основу всіх подальших. Також варто наголосити на тому, що професійна армія, яку потребує Україна для банального існування, буде коштувати стільки ж, якщо не дорожче, але буде значно менш ефективною в умовах, що склалися на даний момент. Реформа, яку ми пропонуємо, має дуже потужний дисциплінарно організаційний потенціал, а це за умов гібридної війни основний показник ефективності.

Відповідь 2.

Відповідь на зазначене запитання лежить в двох площинах. Перша - економічна. Гроші треба брати з бюджету. А бюджет буде тим більший, чим кращий буде стан економіки. Тому реформа армії, її успіх в першу чергу залежить від результатів реформ в економіці. Друга площина - військова. Армія сильніша, в першу чергу, не тим, якою зброєю володіє, а тим, який моральний дух в ній та яка організованість і професійність. Але в нашому випадку мова йде не просто про армію, а про озброєний народ. Який в час війни весь стає армією. Такий народ не можна перемогти. Знищити можна, але перемогти - ні.

Питання 4.

А може нам в принципі відмовитися від армії. Адже від нас і так мало чого залежить?

Відповідь 1.

Ви володієте чимось насправді тільки тоді, коли можете це захистити. Кожна країна/ територія містить певні ресурси (природні та людські), і завжди знайдуться бажаючі скористатися/контролювати ці ресурси. Стратегія опанування складається з політичної, економічної та військової складових. Відповідно, слаба політсистема, слаба та залежна економіка та небоєздатне військо дають будь-якому противнику можливості отримати контроль над країною. Сучасна боєздатна армія ставить противника перед вибором: понести неприйнятні втрати або відмовитися принаймні від силових засобів впливу. Але повноцінна оборонна стратегія має включати також політичну та економічну складову.

Питання 5.

Навіщо нам мілітаризація суспільства? Треба зробити нормальну і ефективну армію, в якій тільки професіонали. Вони за це гроші отримують, от хай нас і захищають.

Відповідь 1.

Конституційний обов’язок кожного громадянина захищати Вітчизну. Слово мілітаризація не розкриває змісту виконання свого обов’язку. Найбільше мілітаризована держава світу Швейцарія, але світ знає її як державу банків та сиру фондю. Міфи правлять світом пересічних громадян-обивателів.

Відповідь 2.

Сама мілітаризована нація у світі - це Швейцарія. В нас завжди плутають слово професійна і контрактна. Контрактна армія дозволяє мати обмежений контингент, але професійно навчений. Строкова армія дозволяє мати великий мобілізаційний ресурс. Ніде у світі немає армії, яка складається з одного типу. Всі збройні сили - це співвідношення контракту і строковиків.