
Внесення змін у 2019 році до Податкового Кодексу України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» обурило представників малого бізнесу. Метою цієї непопулярної реформи стала нібито «детінізація розрахункових операцій». Для того, щоб розібратися, добре це чи погано для розвитку малого бізнесу України, давайте розглянемо, як приклад, практику розрахункових операцій у сфері торгівлі та надання послуг серед представників малого бізнесу в США.
США – один із лідерів з дружелюбності до бізнесу, який поділяється в цій країні на три основні категорії:
- Індивідуальний підприємець (Sole Proprietorship)
- ТОВ (Limited Liability Company LLC)
- Корпорація (In/Corporation INC).
У цій статті ми розглянемо першу категорію – Індивідуальний підприємець (ІП). Однією із найдивовижніших особливостей США по відношенню до малого бізнесу є те, що в ІП абсолютно відсутня необхідність реєструватися. Індивідуальним підприємцем стають у момент здійснення угоди (продажу або надання послуг) фізичною особою для іншої фізичної особи або компанії. Єдине, що потрібно для здійснення підприємницької діяльності як ІП – це зареєструвати ідентифікаційний номер роботодавця (Employer Identification Number, EIN). Усі витрати, які пов’язані з веденням бізнесу та необхідні для здійснення підприємницької діяльності (витрати на пальне, робоча форма, мобільний зв’язок тощо), можна вносити в декларацію про витрати. Більшість або всі ці витрати будуть відмінусовані від загальної суми доходу, що зменшить суму податку.
Система оподаткування в США досить складна, але завдяки стабільній системі податкового управління, яку було оновлено в 2019 році, на збір 100 доларів податків в США витрачається всього 48 центів. Податкова декларація оформлюється 1 раз на рік. Це можна зробити, навіть, у торговельному центрі за допомогою фірми-посередника. Для ІП оформлення декларації коштуватиме приблизно 150-250$.
Ведення підприємницької діяльності в США не вимагає проведення аудиту або бухгалтерських перевірок. Прибутки підлягають оподаткуванню за тими ж ставками, що і прибутки фізичних осіб, а їхній відсоток залежить від штату та міста реєстрації ІП. У деяких штатах ІП взагалі звільнені від оподаткування на місцевому рівні.
Таким чином, в ІП не має необхідності в реєстраторі розрахункових операцій. Втім, якщо ІП обслуговує велику кількість клієнтів, то ведення реєстрації розрахункових операцій полегшить декларування доходів.
Малий бізнес в США працює на дуже спрощених і приємних умовах, що в свою чергу сприяє розвитку економіки.
В українського підприємництва ще довгий шлях розвитку попереду, який треба будувати зважено та відповідально. Замість проведення непопулярних реформ для детінізація розрахункових операцій, в Україні треба створювати сприятливі умови для розвитку малого бізнесу шляхом подолання корупції, розробки та налагодження ефективної системи податкового управління для спрощення декларування доходів підприємців.