
Тема малого та середнього бізнесу в Україні не полишає шпальти газет та інтернет видань. На жаль, цей інтерес спричинений не шаленими фінансовими успіхами та проривами українських підприємців. Тиск на бізнес, обшуки, неправомірні претензії, вилучення серверів, зупинка роботи компаній, збільшення штрафів, обов’язкове застосування касових апаратів - ось далеко не повний список причин такої популярності теми серед ЗМІ.
За даними Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, 58% українських підприємців на сьогодні вважає державну владу перешкодою для успішної діяльності, а 28% взагалі назвали її ВОРОГОМ бізнесу! Тобто 86% наших підприємців щодня витрачають сили, гроші та час не на розвиток та конкурентну боротьбу, а на захист себе від свавілля влади! Влади, яка на словах декларує готовність іти на зустріч бізнесу, проводити реформи, а на ділі заганяє його все далі у глухий кут, інколи підкидаючи “крихти послаблення”, на кшталт спрощення валютного нагляду, що на тлі всього іншого вбачається як дар зверху.
Серед цього галасу про проблеми малого та середнього бізнесу практично без уваги залишається ще одна дуже чисельна група підприємців - мікропідприємці.
Мікропідприємець може займатися практично будь-якою діяльністю, яка на старті не вимагає великих фінансових витрат – дрібна роздрібна торгівля, перевезення, ремонт одягу, шкільне репетиторство та інше. Їх бізнес невеликий, без найманих працівників, а доходів здебільшого вистачає лише на утримання власної родини. Саме до мікропідриємництва належить 90% всіх ФОП в Україні.
1249 грн. Саме стільки станом на 2020 рік щонайменше(!) мусить сплатити податків та соціальних внесків український підприємець. А це 15.000 грн. на рік! Для самозайнятої особи, яка в наших реаліях часто годує усю родину, сума дуже суттєва. Сюди додаються ще й бюрократичні складнощі ведення бізнесу, коли одна особа виконує кілька функцій одночасно, у тому числі й бухгалтерську, та може легко заплутатися у нюансах та, як наслідок, нарватися на штрафи.
Лише одиниці мікропідприємців мають можливості розвивати свій бізнес. Більшість з них просто виживає за рахунок власної праці, тому справедливо було б їм не заважати і не намагатись забрати останнє. Малий підприємець, що не чекає допомоги від держави, самостійно заробляє на життя мінімальні кошти, не повинен нічого платити цій державі. Податки можна змусити сплачувати тільки ту людину, в якої дійсно є, з чого їх платити.
Узяти приклад хоча б Грузії, де поняття «мікробізнес» офіційно введено з прийняттям нового Податкового кодексу Грузії, де чітко розділено малий бізнес і мікробізнес. Так, підприємці з річним доходом менше 15 000 доларів тепер взагалі звільнені від сплати податків та використання касових апаратів. І ніяких нескінченних перевірок, штрафів, паперової возні! Лише один “патент”, що дає право займатися бізнесом.
Та чи можливо в Україні зробити для мікропідприємців прості та справедливі умови ведення бізнесу, з покупкою лише одного патенту, без сплати податків, відкриття та закриття ФОП, нескінченної паперової возні? Наразі ні. І єдина причина цьому - це саме та влада, яку 28% наших підприємців вважають своїм ворогом. Влада, яка належить олігархічним кланам, які зовсім не зацікавлені у тому, щоб прості люди заробляли більше, чи жили краще. Вони зацікавлені лише у власному збагаченні, тому готові на все, аби наповнювати бюджет та розтягувати його по власним кишеням, лишаючи мікропідприємців на межі виживання. Олігархи зацікавленні лише у зменшенні податкового навантаження на власний великий бізнес. І доки вони будуть при владі в Україні, доти й буде лунати нескінченна казочка про полегшення умов ведення бізнесу, та його реалізація лише для обраних на практиці. І ніякі “підприємницькі майдани” не змінять цього цілеспрямованого вектору дій олігархії, якій плювати на народ.
Тож лише змінивши саму систему влади в країні на Громадянську Республіку, усунувши олігархів від керування на власну користь та передавши владу Громадянам, ми можемо подолати це замкнене коло та нарешті отримати в Україні владу, яка буде не ворогом, а другом та партнером для будь-якого бізнесу. І тоді ми ще прочитаємо заголовки про шалені фінансові успіхи та прориви українських підприємців на світовій арені!