
Витяг з Доктрини
РОЗДІЛ II. ТРИ УМОВИ ЗМІНИ СИСТЕМИ ВЛАДИ
Зміна системи влади можлива. Але це вимагає дотримання трьох обов'язкових умов. Якщо хоч одна з них не буде виконана, то зміна системи влади не відбудеться. Ось ці три умови:
- Ідеологія
- Масова організація
- Підтримка народу
Розглянемо першу умову - ІДЕОЛОГІЯ
Вона передбачає наявність певного бачення, плану реформ, мети, нової моделі влади. Ідеологія дає розуміння того, що і як ми хочемо зробити. Це фундаментальна умова, яка збирає в єдине ціле людей, що поділяють певні погляди. Без цієї первинної умови жодна мета не може бути досягнута, тому що не може бути сформульована і поставлена. Це приблизно так, як не можна побудувати будинок, без його проекту. Ідеологічна умова — проект нової держави (в нашому випадку Громадянської республіки плюс план реформ). Наявність проекту будинку та фінансово-проектно-монтажний план є першою необхідною умовою будівництва будинку. Без цього нічого побудувати не вийде. Без цього також не можна побудувати і країну. Це і є ідеологічна умова.
Яскравим прикладом може бути Майдан 2013-2014 року в Україні, який не зміг би ні за яких умов привести до змін у зв'язку з відсутністю єдиної ідеологічної моделі нової держави.
Якщо коротко, то ідеологія — це відповідь на два запитання:
1. Куди треба рухатися?
2. Як треба рухатися?
Питання щодо ідеології та відповіді на них організації «Поступ»
Питання:
- Так, мабуть, ідеологія важлива, але якось і без неї можна прожити. У нас вже 6 разів мінялася влада і якось живемо. Мабуть, важливо, щоб до влади прийшли чесні і порядні, і тоді все буде добре-:)!?
- Альтернативне питання до нього: Недавно на прес-марафоні один кореспондент задав питання Президенту Зеленському, яку він сповідує ідеологію. На це Президент дещо алергічно відповів, що його ідеологія - це мир для українців і їх добробут. І що інших ідеологій він не сприймає. Питання, якщо вже Президент каже, що ідеологія не має значення, то для чого це питання піднімає "Поступ"? Що, невже не можна побудувати гарну країну без всяких там ідеологій?
Відповідь:
Перед тим, як дати відповідь, також додамо ще цитату зі Статті 15 Конституції України: «Суспільне життя в Україні ґрунтується на засадах політичної, економічної та ідеологічної багатоманітності. Жодна ідеологія не може визнаватися державою як обов'язкова.»
Отже, маємо позицію Доктрини, де ми зазначаємо, що ідеологія все ж таки має бути і вона необхідна. Маємо статтю, Конституції України, де чітко зазначено, що жодна ідеологія не може бути державною. Також існує і позиція як і суспільства, так і сучасної влади, про те, що ідеології непотрібні, а потрібно тільки мир, добробут, чесність та порядність.
То що саме являє собою ідеологія? Розуміти ідеологію можна, у вузькому сенсі, як світогляд певної соціальної групи, що відображає їх інтереси та захищає їх (яскравими прикладами є фашизм (націонал-соціалізм) та марксизм (комунізм)). Саме завдяки цим ідеологіям ми і маємо в сучасній Конституції України норму про заборону ідеологій на державному рівні).
З курсу світової історії ми бачимо, що в 20 сторіччі відбувся не тільки економічний перерозподіл світу, але й політичний. Світові війни та розвали країн завершили періоди монархій та диктатур. Отже, на заміну монархічній формі правління та диктатурам націонал-соціалізму та марксизму (комунізму) прийшла демократія. Демократія (зі слів демократів) не має своєї ідеології. Але в принципі лібералізм, соціал-демократія та консерватизм є яскравішими ідеологічними платформами демократії.
Чому при демократії заборонено ідеологію на державному рівні? З одного боку (скажімо так, офіційного) це спроба захистити суспільство від того, щоб світогляд частини населення не став ідеологією для всього суспільства. Це дуже важливо для демократії, щоб суспільство не об’єдналося навколо однієї ідеології, бо це може призвести до обмеження інших ідеологій, та формування єдиного мислення, єдиного погляду на подальший розвиток держави. З точки зору демократії, це крок до тоталітаризму.
Але, з іншого боку, відсутність ідеології в суспільстві призводить до того, що в такій державі не має єдиного погляду на світ в цілому, відсутня об’єднуюча складова, що формує єдину політичну націю. І головне, відсутність єдиної ідеологічної основи призводить до того, що у такої держави без ідеології відсутнє стратегічне планування. В такій державі суспільство не бачить шляху, по якому слід йти, яку країну будувати. Таке суспільство застрягає на етапі емоційного прийняття: це короткострокові спалахи «громадської» активності, якісь масові ажіотажі, колективні депресії. Але в суспільстві без ідеології немає довгострокових, стратегічних інтересів. Якщо коротко – тактика є, стратегії нема. І це дуже зручно для демократичної системи влади, коли громадяни не знають, яким курсом вони будуть рухатись, то вони живуть «емоційним політичним життям», та вже і не громадяни, а електорат. А електорату раз в п’ять років можна пообіцяти і на обіцянках знов прийти до влади. Замкнене коло демократії в дії: «гроші – вибори – гроші з прибутком – наступні вибори».
Тому так і виходить, що наша Конституція та наш діючий Президент – це звичайна демократична Конституція та звичайний демократичний президент – створіння цієї системи, і цілком зрозуміло, що вони відстоюють свою систему.
Для подолання цього замкненого кола якраз і потрібна чітка ідеологія, яка не емоціями, а чітко і раціонально відповість на запитання: куди має розвиватись країна і як. А без ідеології, як влучно було підмічено, країну можна тільки проїсти!