
Спілкуючись з громадянами України в рамках просування ідеології Громадянської республіки, ми чуємо ряд типових запитань щодо суті громадянської ідеології, а також функціонування Громадянської республіки. Продовжуємо цикл матеріалів, де по частинам роз’яснюємо Доктрину «Громадянська республіка».
У першому розділі Доктрини наводяться недоліки демократичної системи. При Громадянській республіці три недоліки ліквідуються. А один – ні. Хоч і його вплив зменшується.
Про який самий цей четвертий недолік йшла мова?
Ось ці чотири вади:
- Відсутність відповідальності депутатів.
- Відсутність відповідальності виборців.
- Відсутність репрезентативності.
- Залежність від рівня життя та розвитку населення.
Не повністю нівелюється недолік безвідповідальності громадян. Вони і далі можуть делегувати повноваження будь-кому і, у випадку невдалої політики делегата, нести виключно репутаційні втрати. А це не для всіх важливо!
Ми розібрали чотири головні недоліки демократії. Побачили, що практично другий недолік (відсутність відповідальності виборців) та четвертий (залежність від рівня життя та розвитку населення) при переході на систему Громадянської республіки не повністю ліквідується.
Тепер головне питання по цьому розділу. Через яку причину ми принципово ставимо питання щодо ліквідації демократії? Через вказані чотири недоліки чи через іншу причину? Якщо причина інша, то яка і чому?
Причина – залежність усіх кандидатів від олігархії, тобто ми боремося за скасування системи «гроші → вибори → прихід до влади → повернення грошей з прибутком».
Хтось може сказати, що це і є безвідповідальність депутата. Поки при владі замість роботи набиває баблом касу, а на виборців і роботу пофіг. Але це не так. Безвідповідальність не має відношення до вищенаведеної формули.
Прості приклади. Монархія. Відповідальності нема ніякої і демократичної формули теж нема. Так само і при військовій хунті, так само і за партійної демократії (Китай). Так, можна крутить політичний бізнес і при цьому виконувати обіцянки. Нічого цьому не заважає і розумні так і намагаються робити, але ж нема інструменту примусу, та безкарність породжує безвідповідальність! Але тут можна по іншому дивитися на зв'язок «набивати кишені і безвідповідальність». Є причина і є наслідок. Адже не безвідповідальність є причиною набивання кишень. Навпаки. Причина — інтереси заробляння на державі (набивання кишень). І наслідок цього — СТВОРЕННЯ системи, за якої є безвідповідальність за такі дії. Безвідповідальність створена завдяки:
а) виборам, на яких можна промивати мізки і потрапляти у владу при нерепрезентативній системі більшості і просто використовуючи фінансові ресурси;
б) недоторканістю;
в) технічним унеможливленням припинити повноваження за ініціативою громадян.
Безкарність породжує безвідповідальність. Не буде «схеми» там, де можливість її утворення неможлива. І це вірно! Ця теза правильна. Ми лише хочемо звернути увагу, що безвідповідальність запроваджена, щоб не нести покарання за дії щодо збагачення за рахунок держави. Вона була спеціально для цього запроваджена.
ПІДСУМОК
- Ми змінюємо систему влади не через чотири зазначені недоліки. Саме шлях покращення демократичної системи і полягає в тому, щоб зменшувати вплив цих недоліків. МИ НЕ ПОКРАЩУЄМО ДЕМОКРАТІЮ! Ми її ліквідуємо! І не через зазначені недоліки, а через те, що демократія породжує демократичну формулу: «ГРОШІ → ВИБОРИ → ПРИХІД ДО ВЛАДИ → ПОВЕРНЕННЯ ГРОШЕЙ ІЗ ПРИБУТКОМ». Саме ця формула і приводить олігархію до влади. А наша мета — прибрати олігархію. При Громадянській республіці ця формула відсутня принципово.
- Формула «гроші-влада-гроші» не є причиною першого недоліку демократії (безвідповідальності депутатів). Безвідповідальність породжується за відсутності відповідальності. А не зазначеною формулою. При олігархії відповідальність може все-таки існувати, наприклад перед своєю партією, а не перед громадянами. Перед громадянами відповідальності ніколи не буває за цієї системи. Дуже простий гіпотетичний приклад. Гіпотетичний! Наприклад, Коломойському, Ахмєтову, Порошенку і іншим аналогічним стане вигідно, щоб прибрати корупцію. Вони зроблять так, щоб всі їх висуванці це зробили. І всі ці депутати будуть діяти по цьому питанню ВІДПОВІДАЛЬНО! Але не перед громадянами, а перед своїми патронами, своїми хазяями.