Ідея відновлення української державності завжди була присутня в колах української православної шляхти та вищого духовенства. А з часів гетьмана Петра Сагайдачного ці прагнення підняла на свої знамена Козаччина. Про це добре знали в Речі Посполитій і Західний Європі, там розуміли, що козацький народ може відділитися від Польщі, й створити свою державу, якщо для своїх змагань знайде розумного і шляхетного вождя й ініціатора. Такий вождь знайшовся в особі Богдана Хмельницького.

З повстання Хмельницького починається нова епоха в історії України — доба відродження української державності. Гетьману Хмельницькому вдалося відновити українську державність в формі гетьманщини, добитися міжнародного визнання цієї держави, і себе, як правителя, та залишити по собі незалежну державу де-факто. І це при тому, що всі сусідні держави не хотіли цього. Постала країна з власним головою держави — гетьманом, обраним довічно, власним урядом, власним військом, власною зовнішньою політикою, власним суспільним та економічним устроєм, власним законодавством і судівництвом, власними фінансами, та власним церковно-культурним життям.

Нова державна формація «Війська Запорожского Украйна» (як її називали в Москві) а й відновлена стара «Руська Держава», як зазначав Хмельницький простягалася «на всю стару Україну, або Русь, де грецька віра і мова ще існує, аж по Віслу». Він бачив всі українські етнічні землі в складі одної держави.

Хмельниччина принесла відновлення державності українського народу, і завершення процесу формування Української національної держави — Української козацької республіки. Хмельниччина відновила державний розвиток українських земель.

А в наш час побудова Громадянської республіки в Україні стане продовженням традицій української державності. Тільки Громадянська республіка забезпечить вольності права і свободу громадянам України.